Dolar/TL 5.40'ı gördü

ABD'de beklentilerin üzerinde gelen büyümenin Fed'in faiz politikasına olası etkisi merak edilirken, dolar endeksindeki toparlanmayla birlikte dolar/TL 5.40'a yükseldi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dolar endeksi artan küresel riskler ve beklentilerden iyi gelen büyüme verisiyle toparlanırken Türk Lirası satış baskısı altında.

Haftaya 5.30'lu seviyelerde başlayan dün akşam saatlerinde ise 5.32 civarında işlem gören dolar/TL, Mart ayına yukarı yönde başladı.

Gün içinde 5.40'a kadar yükselen kur, saat 18:07'de 5.3830 seviyesinde yer aldı. Aynı saatte euro/TL 6.1380 seviyesindeydi. Dolar endeksi ise 96.386'e kadar yükseldikten sonra 96.174'de.

Öte yandan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi dövizdeki artışın etkisiyle Mart ayının ilk gününü düşüşle tamamladı. Endeks yüzde 1,20 kayıpla 103.266 puandan kapandı.

ABD ekonomisi; ABD-Çin ticaret görüşmelerine yönelik olumsuz beklentiler ve zayıf küresel büyüme öngörülerine karşın dördüncü çeyrekte yüzde 2.6 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. ABD'de büyümenin dünyanın kalanından olumlu yönde ayrışması dolara destek olurken, faiz artışı tahminlerine etkisi de yakından takip ediliyor.

Ticaret savaşı endişeleri, Çin ve Avrupa başta olmak üzere yavaşlayan ekonomi, Brexit süreci ve ABD-Kuzey Kore anlaşmazlığı yakından izleniyor. Piyasalar, Ocak ayı başından beri ABD-Çin arasındaki müzakereyi takip ediyor, ancak uzlaşıya dair somut bir adımın atılmaması ve ABD Başkanı Trump'ın çelişkili açıklamaları yatırımcıları temkinli bekleyişe itiyor.

Öte yandan piyasalarda şimdilik çok fazla fiyatlanmayan Hindistan-Pakistan gerilimine ilişkin riskler, iki ülkenin de nükleer silaha sahip olması nedeniyle endişe kaynağı olarak gündemi meşgul ediyor. Bu arada İtalya'nın bankacılık sistemine ilişkin riskler de masada duruyor.

JP Morgan, TCMB'den yumuşama beklemiyorJP Morgan, TCMB'den yumuşama beklemiyor