18 °C

Dolar/TL, psikolojik seviyenin altında!

Dolar/TL, 27 Haziran'dan bu yana en düşük olan 3.4920'ye kadar geriledi. Ancak analistler 3.50 civarının genel olarak lokaller açısından alım fırsatı olarak görüldüğünü, dolayısıyla bu seviyenin altında kalıcılığın çok da kolay olmadığını belirtiyor.

Dolar/TL, psikolojik seviyenin altında!

Dolar/TL, uzun süredir beklenen psikolojik seviye olan 3.50'nin altına inerek yaklaşık iki ayın en düşük seviyesine geriledi. TL, dolar karşısından en çok değer kazanan para birimi oldu.

Yaklaşık bir aydır 3.50-3.55 bandında sıkışık bir seyir izleyen dolar/TL, bugün 27 Haziran'dan bu yana en düşük olan 3.4920'ye kadar geriledi. Serbest piyasada kur 3.4980 liradan kapandı. 

Bir bankacı TL'de oynaklığın son dönemde büyük ölçüde azalmasının yanı sıra görece yüksek getiri sağlamasının TL'nin cazibesini artırdığını söyleyerek, "Bu çerçevede TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştığını söyleyebiliriz. Son dönemde yabancı girişlerine karşılık görülen lokal döviz talebi dolar/TL'nin 3.50-3.55 bandında sıkışmasına neden oldu. Kurda 3.50 seviyesi yerli yatırımcı tarafından alım fırsatı olarak görülüyor dolayısıyla bu seviyenin altında çok kalıcı olmayabilir" dedi.

Borsa hızlı yükseldi

Diğer taraftan, geçen haftayı 5 bin puanlık bir bantta dalgalanarak geçiren BİST 100 endeksi, yeni haftaya oldukça sakin bir başlangıç yaptı. Ancak, haftaya yatay başlayan BİST 100, açılış sonrasında yurt dışı piyasalardaki satış eğiliminden ayrışarak yukarı yönlü bir seyir izledi.

Özellikle öğleden sonra artan alımlarla BİST 100, 108.877 puana kadar yükseldi. Endeks, kapanışı yüzde 1,32 artışla (1412 puan) 108.614 puandan yaptı. 

Şimşek’in mesajları olumlu algılandı

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, TL varlıklar için son üç ayın en önemli pozitif ayrışma gününün yaşandığını söyleyerek, "Bunda ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in verdiği bir röportajda yüzde 5 üzerinde büyümenin sürdürülebilir hale gelmesinin yapısal reformların ve demokratikleşme sürecinin şartlar ne olursa olsun gerçekleştirileceği üzerinde durmasının etkili olduğunu düşünüyorum" dedi.

Ökte, "Yabancı yatırımcıların en çok önem verdikleri iki ana tema bunlar. BIST bugün gelişen ülke piyasaları içinde açık ara lider, TL de dolar karşısında diğer gelişen ülke para birimlerinin iki katı değer kazanıyor" diye konuştu.

Şimşek, dün akşam yayınlanan bir söyleşisinde Türkiye'nin erken seçime gidebileceği yönündeki iddialara karşın böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ve hükümetin kapsamlı bir reform gündemine odaklandığını söyledi.

Gözler bu hafta Jackson Hole toplantılarında

Öte yandan piyasalarda gözler 24-26 Ağustos'ta yapılacak olan Jackson Hole toplantılarında olacak. Her ne kadar ECB ve Fed başkanlarının para politikasına ilişkin güçlü bir sinyal vermesi beklenmese de, açıklamalar izlenecek.

Uzmanlar, Fed yetkilileri arasında düşük enflasyon endişelerinin yaygın olduğunu gösteren tutanakların ardından Yellen'in piyasalara yön verecek bir açıklama yapmasının beklenmediğini belirtiyorlar. ECB Başkanı Mario Draghi ise konuya yakın iki kaynağın verdiği bilgiye göre, para politikası hakkında yeni mesajı vermeyecek.

Borsa günü yükselişle tamamladıBorsa günü yükselişle tamamladı

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.