6 °C

"ECB, tahvil alımlarını azaltmalı"

ECB Yönetim Konseyi üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, ECB'nin uygulamakta olduğu parasal teşvik progragmanı kademeli şekilde azaltması gerektiğini söyledi.

ECB, tahvil alımlarını azaltmalı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, Euro Bölgesi'nde hızlı ve geniş tabanlı ekonomik büyümenin enflasyonun yükselmeye devam etmesini sağlayacağını savunarak, ECB'nin uygulamakta olduğu parasal teşvik progragmanı kademeli şekilde azaltması gerektiğini söyledi.

ECB'nin ultra gevşek politikalarını eleştiren isimlerden biri olan Weidmann, tahvil alımları sona erdirilse bile politikanın genişlemeci olmaya devam edeceğini savundu. Weidmann, "Eğer ekonomide büyüme devam eder ve fiyatlar buna uygun olarak artar ise, Yönetim Konseyi'nin bu yıl net tahvil alımlarını sona erdirmemesi için bir neden kalmaz" dedi.

Euro Bölgesi'nin güçlü ekonomik performansının Yönetim Konseyi'nin enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaşacağına inancını teyit ettiğini belirten Weidmann, "Para politikasında genişlemenin derecesini kademeli ve güvenilir şekilde azaltmanın önemli olduğuna inanıyorum. Euro Bölgesi fiyat gelişmeleri görünümü bize bunu yapma izni veriyor" diye konuştu.

Weidmann ayrıca, Euro Bölgesi'nde para politikasını normalleştirmenin uzun zaman alacağını belirterek, "Para politikası net tahvil alımları sona erdikten sonra da genişlemeci olmaya devam edecek" dedi.

Draghi: Atıl kapasite düşünülenden yüksekDraghi: Atıl kapasite düşünülenden yüksek

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.