13 °C

EIA , petrol fiyat tahminini revize etti

ABD Enerji Bilgi İdaresi, Brent petrolü için 2016 ortalama fiyat tahminini düşürdü.

EIA , petrol fiyat tahminini revize etti

ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı Enerji Bilgi İdaresi (EIA) dün yayınladığı Kısa Vadeli Enerji Görünümü raporunda Brent petrolü için 2016 yılı ortalama fiyat tahminini düşürdü. 

Petrol fiyatlarında oynaklığın Ekim ayında, Ağustos ve Eylül aylarına göre azaldığını ancak oynaklığın hala son yıllarla karşılaştırıldığında hala yüksek olduğunu belirten EIA, Brent petrolü için 2015 yılı ortalama fiyat tahminini 54 dolar/varil olarak korurken, 2016 tahminini geçen aya göre 2 dolar düşürerek 56 dolar/varil olarak duyurdu. 

EIA, Batı Teksas petrolünde ortalama fiyatın ise 2015'te Brent petrolünün 4 dolar/varil, 2016'da 5 dolar/varil altında oluşkasını beklediğini de vurguladı. 

EIA raporunda, ABD'nin ham petrol üretiminin Ekim ayında Eylül ayına göre 40 bin varil/gün azaldığını tahmin ederken, petrol üretiminin 2016 3. çeyreğe kadar düşmeye devam etmesini beklediğini de vurguladı. ABD'nin ham petrol üretiminin 2015'te ortalama 9,3 milyon varil/gün olacağını tahmin eden EIA, 2016 yılında ise ortalama üretimin 8,8 milyon varil/gün olmasını bekliyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.