20 °C

Enflasyon ve Başçı'nın konuşması bekleniyor

Enflasyon ve Başçı'nın konuşması bekleniyor

İSTANBUL - Hazine'nin dün gerçekleştirdiği ihalede kısa kağıda düşük talep gelmesi ardından dün yükselen gösterge faiz ve dar bantta aşağı yönlü seyreden dolar/TL'de enflasyon verisi ve TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın konuşması izlenecek.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bugün saat 10:00'da Mardin'de para politikaları konulu bir konferans verecek.

TÜİK tarafından bugün saat 10:00'da açıklanacak olan Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) Mart ayında medyan bazında yüzde 0.4 artış beklenirken, 2013 sonu TÜFE beklentisi yüzde 6.90 ile bir önceki anketteki yüzde 6.80'e göre sınırlı yükselerek TCMB'nin yüzde 5.30 olarak açıkladığı yıl sonu tahmininin oldukça uzağında şekillenmeye devam ediyor.

Bir bankanın tahvil-bono işlemcisi, "İhalelere yabancı ilgisi ve talebin düşük olması nedeniyle faiz tarafında yukarı yönlü baskı devam ediyor. Ancak bugün Başçı'nın konuşması ve enflasyon verisi önemli. Enflasyon beklentinin altında gelirse gösterge tahvil ve uzun kağıtlarda faiz bir miktar aşağı gidebilir. Ancak talep baskısı enflasyondan önemli, dolayısıyla bu hareket sınırlı kalabilir" dedi ve şöyle devam etti:

"Başçı'nın söylemleri özellikle de TL tarafında sıkılaştırmanın sürüp sürmeyeceği ile ilgili söyleyecekleri önemli. Konuşma uzun vadeli kağıtlardan ziyade daha çok kısa vadelilerde etki yaratır. Parasal sıkılaştırma devam edecek derse kısalar biraz daha satılır ki bence bu sıkılaştırma/yüksek repo oranı bir sure daha böyle devam edecek."

Tahvil-bono piyasasında dün ihalenin ardından yüzde 6.41'den yüzde 6.60'akadar yükselen ve spot kapanışta ortalama yüzde 6.44, valörlüde son işlemlerde yüzde 6.43 seviyesinde olan gösterge tahvilin bileşik faizi bu sabah tezgahüstü piyasada ilk işlemlerde yüzde 6.46/6.43 seviyesindeydi.

Reuters Matching sisteminde dün saat 1733'te 1.8035/1.8037 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 1.8029/1.8042 seviyesindeydi.

Akşam saatlerinde 2.0580 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte2.0558, 1.2825 seviyesindeki euro/dolar paritesi ise 1.2805 seviyesinden işlem görüyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap