Fed: Faiz artırımı devamlı olacak

Fed Başkanı Yellen, politika faizini 2019'un sonuna kadar yılda birkaç kez artırmayı öngördüklerini bildirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, politika faizini 2019'un sonuna kadar yılda birkaç kez artırmayı öngördüklerini açıkladı.

Yellen dün yaptığı konuşmada, ABD'de Donald Trump hükümetinin göreve gelmesiyle beraber ekonomik büyümenin ve enflasyonun artması durumunda daha hızlı faiz artışı yapmak zorunda kalınabileceğini belirtti. Yellen, bunun da yeni bir resesyona yol açabileceğini sözlerine ekledi.

Ekonomi hedeflere yakın

Yellen, ABD ekonomisinin Fed'in istihdam ve enflasyon hedeflerine yakın olduğunu söyledi.

İşsizlik oranının yüzde 5'in altına gerilediğini ve enflasyonun yüzde 2'ye yaklaştığını belirten Yellen, geçen ay yapılan 25 baz puanlık faiz artışının ekonomide kaydedilen ilerlemeyi yansıttığını dile getirdi.

Janet Yellen, "Geçen ay itibarıyla ben ve çoğu meslektaşım federal fon oranını 2019 sonuna kadar yılda birkaç defa artırmayı öngördük. Böylece faiz oranı uzun vadeli tahminiz yüzde 3'e yaklaşacak." şeklinde konuştu.

"Dolar büyümenin güçleneceği beklentileriyle yükseldi"

Fed'in sıkılaşan para politikası nedeniyle iki yıldır yükseliş eğiliminde olan doların, son dönemde yeni yönetimin genişleyici mali politikalarına yönelik beklentilerle daha fazla değer kazandığını aktaran Yellen, bu durumun ABD'nin ticaret açığını olumsuz etkilemeye devam edeceği değerlendirmesinde bulundu.

Fed Bej Kitap raporunu yayınladıFed Bej Kitap raporunu yayınladı

 

Etiketler
fed