21 °C

Fed fiyatlandı, gözler bugün ECB'de

Dün gece açıkladığı para politikası kararında Fed politika faizini beklendiği gibi 25 baz puan artırdı. Gözler bugün ECB'de olacak. Sabah 4.6875'i gören dolar/TL, 4.61'in altına indi.

Fed fiyatlandı, gözler bugün ECB'de

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı sonrasında gözler bugün Avrupa Merkez Bankası'nda (ECB) olacak. Yurt içinde piyasalar bayram tatili nedeniyle yarım gün işlem yapacak, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası'nın kararı takip edilecek. 

ECB'nin sonuçları öğleden sonra açıklanacak olan toplantıda 2.55 trilyon euroluk tahvil alım
programının ne zaman sona ereceği konusunu ele aldıkları düşünülüyor.

Fed'in faiz artırım ve 'şahin' mesajları sonrası dolar/TL bu sabah 4.6875 seviyesine kadar yükseldi. Ardından 4.6050 seviyelerine doğru çekilen kur, saat 11:41 itibariyle 4.6106 seviyesinde yer aldı.

Euro/Dolar 1.18'in üzerinde işlem görürken, euro/TL 5.45 seviyelerinde.

Fed'den iki faiz artırımı daha gelebilir

Dün gece açıkladığı para politikası kararında Fed politika faizini beklendiği gibi 25 baz puan artırdı. Böylece faiz hedefinin tavanı yüzde 2'ye yükseldi. Fed üyeleri bu sene için faiz artış projeksiyonunu da toplam 3'ten 4'e çıkardı. Bu yıl halihazırda 2 faiz artırımı yapıldığından, yılın
kalanında 1 yerine 2 faiz artışı daha bekleniyor. Analistler faiz artırımlarını eylül ve aralık
toplantılarında bekliyor.

QNB Finansbank Günlük Bülteninde, Fed'den gelen şahin sinyallerin gelişmekte olan ülkeler için şartların zorlaşmaya devam edeceğine işaret ettiğini kaydeden analistler, "Bu bağlamda, seçim ve sonrasındaki politika beklentilerine ilişkin belirsizlik nedeniyle, TCMB'nin faiz artışına rağmen negatif ayrışan TL varlıklardaki baskının da sürmesini bekleriz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap