12 °C

Fed öncesi pay piyasaları negatif

Küresel piyasalar dün negatif bir seyir izlemesinin ardından, Fed'in bu akşam açıklanacak kararlarına odaklandı.

Fed öncesi pay piyasaları negatif

ABD'de dün pay piyasalarında satış baskılarının etkisini artırması ile yüzde 1'i aşan düşüşler görüldü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,37, S&P 500 endeksi yüzde 1,09 ve Nasdaq endeksi de yüzde 0,86 değer kaybetti.

Bugünkü FOMC kararları öncesinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,7349 ile Nisan 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, dolar endeksi 89,0-89,6 dar bandındaki dalgalı seyrini devam ettirdi.

Analistler, dün başlayan ve kararları bugün açıklanacak, Janet Yellen'ın başkanlığındaki son FOMC toplantısından faiz değişikliği beklemiyor. Fed aralık ayı toplantısında faizleri 25 baz puan artırarak yüzde 1,25-1,50 aralığına çıkarmıştı.

Fed'in yeni başkanı Jerome Powell'ın şubat ayında görevi Yellen'dan devralacağını hatırlatan analistler, şubatta toplantısı bulunmayan Fed'in mart toplantısına ilişkin 25 baz puanlık faiz artırım beklentilerinin yüzde 87 seviyesinde olduğunu kaydetti.

Sağlık sigortası New York borsasını vurduSağlık sigortası New York borsasını vurdu

Avrupa ve Asya'da da borsalar geriledi

Avrupa tarafında, dün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi 2017 yılının 4'üncü çeyreğinde yüzde 2,7 ile beklentiler doğrultusunda büyürken, Almanya'da enflasyon ocak ayında yıllık yüzde 1,6 ile tahminlerin altına geriledi. Açıklanan veriler ekonomik görünümdeki pozitif seyir beklentilerini değiştirecek sinyaller üretmezken, pay piyasalarında düşüşün devam ettiği görüldü.

Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,95, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,87 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,09 değer kaybetti. Euro/dolar paritesinin dün 1,2336'ya kadar gerilemesinin ardından tekrar yükselişe geçerek bugün 1,2430 seviyelerinde dengelendiğine dikkati çeken analistler, bugün yoğun veri akışının takip edileceğini ifade etti.

Bugün Japonya'da açıklanan sanayi üretimi verisinin yüzde 4,2 ile beklentilerin üzerinde artmasına karşın kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,45 değer kaybetti.

Fed sonrası dolarda ne bekleniyor?Fed sonrası dolarda ne bekleniyor?

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.