28 °C

Fed sonrası piyasalar yükselişte

Asya borsaları Fed'in ekonomiye ilişkin iyimserlik ifade ederek yıl sonunda faizleri artırma ihtimalini pekiştirmesinin ardından 10 yılın zirvesini görürken, yatırımcılar yeni Fed başkan adayının resmen duyurulmasını bekliyorlar.

Fed sonrası piyasalar yükselişte

Küresel piyasalarda, ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün açıklaması beklenen Fed Başkanı'na ilişkin haber ve yorumlar yatırımcı kararları üzerinde etkili olmaya devam ederken, Fed Guvernörü Jerome Powell'ın atanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

ABD basınında ye alan haberlere göre, Trump, bugün piyasaların beklentileri doğrultusunda Fed'in yeni başkanı olarak Powell'ı atayacak. Analistler, şu anki Fed Başkanı Janet Yellen'ın görev süresinin 3 Şubat 2018'de sona ereceğini hatırlatarak, Trump'ın, Fed'de 2012'den bu yana guvernör olarak görev yapan Powell'ı tercih etmesinde, Cumhuriyetçi olması ve para politikası bakımından mevcut Fed Başkanı Janet Yellen ile aynı çizgide durmasının belirleyici olduğunu kaydetti.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC), dün politika faizini beklendiği gibi sabit tutmasının ardından karar metnindeki ifadeler aralık ayına ilişkin faiz artırım beklentilerini güçlendirdi. Metinde, 9 FOMC üyesinin, faiz oranını yüzde 1,00-1,25 aralığında sabit tutma kararını oy birliğiyle aldığı belirtilerek, "FOMC'nin eylül toplantısından bu yana alınan veriler, iş gücü piyasasının güçlenmeye devam ettiğini ve ekonomik aktivitelerin kasırgalara rağmen sağlam hızda arttığını gösterdi. Kasırgalar, istihdamın eylülde düşmesine neden olsa da işsizlik gerilemeye devam etti. Hanehalkı harcamaları ılımlı artışını sürdürüyor ve sabit yatırımlardaki büyüme son çeyreklerde hızlandı." ifadeleri kullanıldı.

FOMC kararının ardından Fed'in, aralık ayında faizleri 25 baz puan artıracağına ilişkin beklenti yüzde 90'ı geçti. Buna karşın Powell'ın atanacağı haberleri dolar endeksinin yatay bant içinde hareket etmesine ve pay piyasalarının genel olarak yükseliş eğilimini sürdürmesine neden oldu. Dow Jones endeksi yüzde 0,25 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,16 artarak tarihinin en yüksek ikinci kapanışlarını gerçekleştirdi, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,17 geriledi.

Avrupa tarafında, bugün İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararı piyasaların en önemli gündemini oluşturuyor. BoE'nin, yüzde 0,25 ile tüm zamanların en düşük seviyesinde olan politika faizini 0,25 baz puan artırarak yüzde 0,50 seviyesine yükseltmesi bekleniyor. Analistler, özellikle üçüncü çeyrekte büyümenin beklentinin üzerine çıkarak yüzde 0,4 olarak kaydedilmesinin faiz artırım beklentisini kuvvetlendirdiğini belirterek, bugünkü faiz kararı ve sonrasında yapılacak açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti. Dün, küresel piyasalarda artan risk iştahı ile Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,78 değer kazanarak rekor kırarken, Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde 0,20 yükselerek günü yaklaşık 10 yılın zirvesinde tamamladı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yatay seyretti.

Bugün Asya piyasalarında Japonya hariç negatif bir seyir izleniyor. Japonya'da beklentilerden iyi gelen şirket karlılıklarının etkisiyle Nikkei 225 endeksi, rallisini sürdürerek dünkü kapanışa göre yüzde 0,2 değer kazandı ve 1996 yılında gördüğü tarihi zirvesine bir adım daha yaklaştı. Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,5 değer kaybetti.

Rekorla kapanan borsa rekorla açıldıRekorla kapanan borsa rekorla açıldı

Dolar güne düşüşle başladıDolar güne düşüşle başladı

Son ayların en sakin Fed toplantısında sürpriz yokSon ayların en sakin Fed toplantısında sürpriz yok

Piyasalar yeni Fed Başkanı'nı bekliyorPiyasalar yeni Fed Başkanı'nı bekliyor

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap