24 °C

Dolar güne düşüşle başladı

Enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceği endişesi ile dün 3.83 seviyesine tırmanan dolar/TL'de bu sabah ilk işlemler 3.80'den geçiyor.

Dolar güne düşüşle başladı

Küresel piyasalarda dolar üç haftanın zirvesindeki seyrini sürdürürken, dolar/TL ise dün test ettiği 3.83'lü seviyelerden bir miktar gerileyerek güne 3.80 civarında başladı.

Bankacılar bugün TSİ 14:30'da açıklanacak ABD işsizlik maaş başvuruları, üçüncü çeyrek istihdam maliyeti ve verimlilik verilerinin ise piyasalara yön verebileceğini söylediler.

İngiltere Merkez Bankası kararı da piyasalarda beklenirken iç gündemde ise piyasaları etkileyecek bir veri bulunmuyor.

Dün 3.8335 seviyesini test eden ve günü 3.82'nin hemen altında tamamlayan dolar/TL, bu sabah ise güne 3.8000/3.8036 seviyesinde başladı.

Sepet bazında TL aynı saatte 4.1147/4.1187, euro/TL ise 4.4292/4.4339 seviyesinde.

Dolardaki küresel değerlenme, Hazine'nin artan borç çevirme oranlarının TL varlıklarda yarattığı baskı, ABD ve Avrupa ülkeleriyle gerilen ilişkiler ve devam eden jeopolitik endişelerin TL'deki değer kaybında ana belirleyiciler.

Öte yandan kurdaki değer kayıplarını azaltan bir sebep ise ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed başkanı olarak para politikasında diğer adaylardan daha az sıkılaştırma yanlısı olarak görülen Fed yönetim kurulu üyesi Jerome Powell'ı atamayı planlaması. Trump'ın Fed başkanı adayını bugün açıklaması bekleniyor.

Powell'ın atanması piyasalarda gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik baskının azalabileceği şeklinde algı yaratıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap