17 °C

Greenspan: Euro Bölgesi çalışmıyor

Greenspan, Euro Bölgesi ülkelerinin ekonomik güçleri arasındaki dengesizliğin, Euro Bölgesi'nin devamı konusunda büyük endişe oluşturduğunu söyledi.

Greenspan: Euro Bölgesi çalışmıyor

Fed eski Başkanı Alan Greenspan, Euro Bölgesi sisteminin çalışmadığı uyarısında bulundu.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan "Gold Investors" dergisinin Şubat sayısına konuşan Greenspan, Euro Bölgesi ülkelerinin ekonomik güçleri arasındaki dengesizliğin, Euro Bölgesi'nin devamı konusunda büyük endişe oluşturduğunu belirtti.

Almanya'nın sürekli bir şekilde Euro Bölgesi'nin güneydeki üyelerinin açıklarını fonladığını belirten Greenspan, ancak bunun sürüp gidemeyeceğini savundu.

Greenspan, "ECB'nin, Fed'e göre daha büyük problemleri var. ECB'nin bilançosunun varlık tarafı hiç olmadığı kadar büyüdü. Ayrıca euronun kendisinin geleceği konusunda da derin endişelerim var. Kuzey Avrupa, Güney'in açıklarını fonluyor, ancak bu sonsuza kadar devam edemez. Euro Bölgesi çalışmıyor" diye konuştu.

ECB'den Euro Bölgesi uyarısıECB'den Euro Bölgesi uyarısı

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!
  • Ercan Koc Mesela yunaistanin euro bölgesinde ne isi var???yunanistanin borclarini almanya ödüyor.sonsuza kadar da böyle mi devam edecek.ekonomisi euro ya uymayan ülkelerin birlige alinmasi zaten baslibasina bir hata idi.Ama amac ekonomik degil de siyasi ise o zaman da kuzeydeki vergi mükellefleri buna katlanir ya da yeni bir hükümet secerler. yunanistan gibi ülkelerde kendi milli paralarina dönerler

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.