23 °C

Hazine 'piyasa yapıcılık' kriterlerini açıklandı

Hazine Müsteşarlığı, 2018 yılı piyasa yapıcılığı kriterlerini belirledi.

Hazine 'piyasa yapıcılık' kriterlerini açıklandı

Hazine Müsteşarlığı, yeni yıl için piyasa yapıcılık kriterlerini belirledi.

Buna göre; başvuracak kuruluşun en son mali tabloları itibarıyla sermaye yeterliliği oranının yüzde 12'nin altında olmaması gerekiyor. 

Hazine'den yapılan açıklamada şu şekilde:

"Bilindiği üzere, Piyasa Yapıcılığı Sisteminin uygulama usul ve esaslarını belirleyen mevcut Piyasa Yapıcılığı Sözleşmesi, Müsteşarlığımız internet sayfasında (www.hazine.gov.tr>Kamu Finansmanı>Yatırımcılar İçin Bilgiler) yer almaktadır.

Söz konusu sözleşmede, "Piyasa yapıcılığı sistemi, Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül ve Ekim-Aralık olmak üzere üçer aylık dört dönemden oluşur." ve "Piyasa Yapıcının yeni dönem için belirlenen kriterleri sağlaması ve taraflardan birinin sözleşme süresinin bitiminden en az bir ay önce yazılı olarak bildirimde bulunmaması koşuluyla sözleşme yenilenmiş kabul edilir." ifadeleri yer almaktadır.

Diğer taraftan, sözleşmede yer alan "Piyasa yapıcılığı sistemine dahil olmak isteyen bankalar her bir dönemin başlangıcından en az bir ay önce Müsteşarlığa yazılı olarak başvurur." hükmü çerçevesinde, 2018 yılı başında sisteme yeni dahil olmak isteyen bankaların 30 Kasım 2017 tarihine kadar Müsteşarlığımıza yazılı olarak başvurmaları gerekmektedir.

Bu kapsamda, Piyasa Yapıcılığı sisteminde yer alan ve 2018 yılında sisteme yeni dahil olmak isteyen bankalar için belirlenmiş olan kriterler aşağıda yer almaktadır.

2018 yılı piyasa yapıcılığı yeterlilik kriterleri şöyle: 

1. Piyasa Yapıcı seçilebilmek için aday olan bankanın bağımsız denetimden geçmiş ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna sunulmuş olan en son mali tabloları itibarıyla sermaye yeterliliği oranının yüzde 12'nin altında olmaması,

2. Başvuru bitiş tarihinden önceki son 12 aylık dönemde,

a) Birincil piyasada gerçekleştirilen DİBS ihraçlarından yapılan alım tutarının 1 milyar TL'nin altında olmaması,

b) Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasasındaki DİBS kesin alım satım işlemleri (kendinden kendine işlemler hariç) ile Borsa İstanbul'a tescil ettirilen işlemlere ilişkin tutarın 5 milyar TL'nin altında olmaması gerekmektedir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap