15 °C

İKB'den 715 milyon dolarlık proje finansmanı

İslam Kalkınma Bankası Kazakistan, Özbekistan ve Lübnan'daki çeşitli projelere 715 milyon dolar finansman sağladı.

İKB'den 715 milyon dolarlık proje finansmanı

Suudi Arabistan merkezli İslam Kalkınma Bankası (İKB) Kazakistan, Özbekistan ve Lübnan'daki çeşitli projelere 715 milyon dolar finansman sağlanmasına onay verildi.

İKB yönetiminin Başkan Bandar Al Hajjar öncülüğünde Suudi Arabistan'ın Medine şehrinde toplandığı belirtildi. Toplantıda, Kazakistan'da Atyrau ile Rusya Federasyonu arasındaki 277 kilometrelik yol projesine 328,5 milyon dolar, Özbekistan'da kırsal konut inşaatına 300 milyon dolar ve Lübnan'daki Trablus limanının genişletilmesi ve geliştirilmesi projesine 86 milyon dolar finansman sağlanması için düğmeye basıldı.

14-18 Mayıs'ta Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde yapılacak İKB Yönetim Kurulunun 42'nci yıllık toplantısı için hazırlanan denetim, finans ve operasyon komitelerinin raporları da gözden geçirildi.

İKB, 7 Aralık 1973'te, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu tamamı İslam Konferansı Örgütüne üye ülkeler tarafından kuruldu. Resmi olarak faaliyetlerine 20 Ekim 1975'te başlayan banka, üye ülkeler ve Müslüman toplumların ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kuruluşundan bugüne üye ülkelere toplam 120 milyar dolar finansman veren İKB, Türkiye'ye de 10 milyar doları aşkın kaynak sağladı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.