22 °C

İş Bankası, 1.3 milyar dolarlık sendikasyon kredisi aldı

İş Bankası, 326 milyon ABD Doları ve 756 milyon euro olmak üzere iki dilimde 1,3 milyar ABD Doları tutarında sendikasyon kredisine imza attı

İş Bankası, 1.3 milyar dolarlık sendikasyon kredisi aldı

İSTANBUL - Türkiye İş Bankası, 18 ülkeden 41 kurumun katılımıyla 326 milyon ABD Doları ve 756 milyon euro olmak üzere iki dilimde 1,3 milyar ABD Doları tutarında sendikasyon kredisine imza attı. 

İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre 15 Eylül tarihinde imzalanan kredi anlaşmasının koordinatörlük görevini Standard Chartered Bank, aracılık görevini ise Mizuho Bank üstlendi. 

İş Bankası, geçen yıl Eylül ayında tamamladığı işleme göre yüzde 100'ün üstünde bir yenileme oranına ulaştı. Böylelikle İş Bankası, sendikasyon yoluyla sağladığı kredi rakamını 2014 yılında 2,6 milyar doların üzerine çıkarmış oldu. Dış ticaretin finansmanında kullanılacağı açıklanan sendikasyon kredisinin en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti Libor+ yüzde  0,90 ve Euribor+ yüzde 0,90 oldu. 

Bir yıl vadeli alınan kredinin bir yıl da uzatma opsiyonu bulunuyor. 

Verilen bilgiye göre, 2014 yılının ilk yarısında ulaştığı 220 milyar TL'lik aktif büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük özel bankası konumunu koruyan İş Bankası, sağladığı bu krediyle reel sektörde faaliyet gösteren firmaların dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek vererek ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamaya devam edecek. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap