5 °C

Küresel borsalar satıcılı seyrediyor

Küresel piyasalar, dün ABD, İngiltere ve Çin piyasalarının tatil olması nedeniyle sakin bir seyir izlerken, bugün özellikle ABD'de açıklanacak verilerin yatırımcıların odak noktasında olacağı belirtiliyor.

Küresel borsalar satıcılı seyrediyor

ABD piyasalarında dün resmi tatil nedeniyle işlem yapılmazken, eski FBI Başkanı James Comey'in bugün Senato'da yapacağı konuşma ve açıklanacak verilerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor. Dolar endeksi, daha çok avrodaki değer kaybının etkisiyle bugün uluslararası piyasalarda 97,7'ye kadar yükselmesinin ardından 96,5'in üzerinde dengelenirken, vadeli işlemlerde S&P 500 endeksinin sınırlı da olsa düşüş eğiliminde olduğu görülüyor.

Avrupa'da, dün Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Mali İşler Komitesi'nde konuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, "İç fiyat baskılarının güçlendirilmesi için halen oldukça tamamlayıcı finansman koşullarına ihtiyaç duyuluyor ve bu önemli miktarda parasal desteklemeye bağlılığını sürdürüyor." ifadelerini kullandı. Draghi'nin açıklamaları ile 1,12 sınırından düşüşe geçen euro/dolar paritesi, bugün Asya piyasalarında 1,1122'ye kadar geriledi. Analistler, Draghi'nin açıklamalarının yanı sıra İtalya'da erken seçim yorumlarının gündeme gelmesinin de avro üzerinde baskı oluşturduğunu belirtti.

Asya'da, Çin piyasaları dün başlayan tatilini devam ettirirken, Hong Kong piyasaları da bugün kapalı olacak. Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi ABD ve İngiltere'de piyasaların tatil olduğu günün ardından bugün yüzde 0.3 düştü. Japonya Nikkei endeksi güçlenen yenin etkisiyle yüzde 0.5 geriledi.

İtalya'da bankacılık endeksi, iki bankanın sermaye eksiğini kapatmak için yardım istediği haberlerinin de etkisiyle dün yüzde 3.4 düşerek neredeyse son dört ayın en büyük kaybını gerçekleştirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.