28 °C

Küresel piyasalar Fed kararlarına odaklandı

Küresel piyasalar, bugün ABD Merkez Bankası'nın Jerome Powell başkanlığında gerçekleştirilen ilk toplantısından çıkacak kararlara ve sonrasında yapılacak açıklamalara odaklandı.

Küresel piyasalar Fed kararlarına odaklandı

ABD'de dün başlayan ve bugün sonlanacak Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde dolar endeksi hafif yükselirken, pay piyasaları da pozitif seyretti. Dün yüzde 0,7 artışla 90,4'e çıkan dolar endeksi, bugün Asya piyasalarında 90,3 seviyesinde dengelendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,47, S&P 500 endeksi yüzde 0,15 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,27 değer kazandı.

Powell'ın ilk kez başkanlık ettiği FOMC toplantısından 25 baz puanlık faiz artırım kararı çıkmasına kesin gözüyle bakılırken, karar metni, ekonomik öngörüler, üyelerin faiz tahminleri ve Powell'ın basın toplantısındaki açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağı belirtiliyor. Fed, politika faizini en son 2017 yılı aralık ayı toplantısında 25 baz puan artırarak yüzde 1,00-1,25 aralığına yükseltmişti.

Analistler, Fed üyelerinin faiz beklentileriyle oluşturulan noktasal grafikteki projeksiyonun, bu yılın tamamı için üç yerine dört faiz artışına işaret etmesi durumunda piyasalarda oynaklığın artabileceğini belirterek, bunun için en az 4 Fed üyenin beklentisini yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa tarafında, dün açıklanan Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW) endekslerinin sert düşüşüne karşın pay piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izlendi. ZEW Ekonomik Güven Endeksi, Euro Bölgesi’nde mart ayında önceki aya göre 15,9 puan azalarak 13,4 puana indi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,74, Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde0,57 yükseliş kaydetti. İngiltere'de yarınki Merkez Bankası (BoE) toplantısı öncesinde dün açıklanan enflasyonun yüzde 2,7 artışla beklentilerin hafif altında kalmasına karşın FTSE 100 endeksi de yüzde 0,26 değer kazandı.

Bugün Asya pay piyasalarında pozitif bir seyir izlenirken, dolar/yen paritesi iki günlük yükselişin ardından yatay bir seyir izliyor. Japonya'da resmi tatil nedeniyle piyasalarda işlem yapılmazken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 yükseliş kaydetti.

Fed öncesi dolar hafif aşağı yönlüFed öncesi dolar hafif aşağı yönlü

Petrol fiyatı İran endişeleri ile arttıPetrol fiyatı İran endişeleri ile arttı

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap