10 °C

Küresel piyasalar Fed'e odaklandı

Küresel piyasalarda bugün açıklanacak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 30 Temmuz tarihli toplantı tutanakları bekleniyor

Küresel piyasalar Fed'e odaklandı

İSTANBUL - Küresel piyasalar, yarın ABD'de başlayacak Jackson Hole toplantısı öncesinde bugün açıklanacak ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 30 Temmuz tarihli toplantı tutanaklarına odaklandı. 

ABD'de dün açıklanan TÜFE ve konut başlangıçları verisinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından hisse senedi piyasaları yükseliş eğilimini sürdürürken, 10 yıl vadeli tahvil faizleri en düşük yüzde 2,36'yı gördükten sonra günü yüzde 2,40 seviyesinden tamamladı. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,48, S&P 500 endeksi yüzde 0,50, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,43 değer kazandı. Analistler, bugün açıklanacak Fed toplantı tutanaklarında faiz artırımının ne zaman başlayacağına ilişkin ipuçlarının aranacağını belirtirken, önümüzdeki dönem için gündemi, cuma günü Jackson Hole'da konuşma yapacak olan Fed Başkanı Janet Yellen'in belirleyeceğini tahmin ediyor. 

Avrupa tarafında hisse senedi piyasalarında güçlü yükseliş eğilimi devam ederken, avro/dolar paritesi ABD'de beklentilerden iyi gelen veri serisinin devam etmesi ile 9 ayın en düşük seviyesi olan 1,33 sınırına kadar geriledi. Almanya'da DAX endeksi dün günü yüzde 0,96 artışla 9.334 puandan tamamlarken, İngiltere'de açıklanan enflasyon verilerinin beklentileri karşılamamasının ardında sterlin/dolar paritesi düştü, FTSE 100 endeksi yüzde 0,56 yükseldi. 

Yurt içi piyasalarda ise küresel piyasalardaki pozitif seyir ile kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in yaptığı açıklamada Türkiye'nin büyüme beklentisini yüzde 2,7'ye yükseltmesi ve bankacılık sektörü ile ilgili pozitif değerlendirmelerin ardından BIST 100 endeksi yüzde 2,5'e yükseldi, gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9,34'den yüzde 9,23'e geriledi. Analistler, siyasi gelişmelerin ana gündem maddesi olduğunu belirterek, Fed'in politikalarına ilişkin ipuçlarının aranacağı bugünkü toplantı tutanakları ve cuma günkü Yellen'in konuşmasının yön üzerinde belirleyici olabileceğini tahmin ediyor. BIST 100 endeksinin 80.000 ve 80.500 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu ifade eden analistler, 78.000 seviyesinin ise destek olarak izleneceğini kaydediyor. 

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle: 

09.00 Almanya, temmuz ayı ÜFE  

10.00 Türkiye, haziran ayı kısa vadeli dış borç istatistikleri 

10.00 Türkiye, temmuz ayı yurt dışı ÜFE 

11.30 İngiltere, Merkez Bankası (BoE) toplantı tutanakları 

14.00 ABD, MBA mortgage onayları 

17.00 Türkiye, Hazine Müsteşarlığı merkezi yönetim borç verileri  

21.00 ABD, Merkez Bankası toplantı tutanakları 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.