12 °C

Küresel piyasalar Fed'e odaklandı

Küresel piyasalar, bugün başlayacak Fed toplantısı öncesi yatay bir seyir izliyor.

Küresel piyasalar Fed'e odaklandı

Küresel piyasalar, bugün başlayacak ve 2 gün sürecek ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı öncesinde yatay bir seyir izliyor.

ABD'de dün veri gündeminin zayıf olmasının etkisiyle New York borsasında hisse bazlı hareketler öne çıkarken, 10 yıl vadeli tahvil faizi, kararları yarın açıklanacak Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde yükseliş eğilimini sürdürdü ve son 3 ayın zirvesi olan yüzde 2,63'e çıktı.

Pay piyasalarında, gündeme bağlı olarak sektörel hareketler dikkati çekerken, Dow Jones endeksi yüzde 0,10 geriledi, S&P 500 endeksi yüzde 0,04 ve Nasdaq endeksi ise yüzde 0,24 değer kazandı. Analistler, gayrimenkul ve enerji sektör hisselerinin pozitif seyir izlediğini, buna karşın sağlık ve perakende sektör hisselerinin ise değer kaybettiğini belirtti.

Analistler, ABD'de gündemde olan sağlık sigortası tasarısı ve borç limitine ilişkin gelişmelerin de yakından izlendiğini bildirdi.

Avrupa tarafında, Hollanda'daki seçimler ve İngiltere'de Brexit'e ilişkin gelişmeler piyasaların gündemindeki yerini koruyor. İskoçya Bölgesel Yönetim Başbakanı Nicola Sturgeon, dünkü açıklamasında, 2018 sonbaharı ve 2019 ilkbaharı arasında yeniden bir bağımsızlık referandumunun yapılmasının planlandığını söyledi.

Yurt içinde, yarınki Fed kararları ve 16 Mart perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde dün piyasalarda sınırlı oranda negatif bir seyir izlendi. Dolar/TL, günü 3,74'ün hemen üzerinde tamamlarken, BIST 100 endeksi ise yüzde 0,20 gerileyerek 89.430 puandan kapandı.

Analistler, bugün başta Avrupa olmak üzere hareketlenecek veri takviminin takip edileceğini belirterek, yarınki Fed kararları öncesinde piyasalardaki dalgalı seyrin devam edebileceğini bildirdi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

- 10.00 Türkiye, şubat ayı tarım ÜFE

- 10.00 Almanya, şubat ayı TÜFE

- 13.00 euro Bölgesi, ocak ayı sanayi üretimi

- 13.00 euro Bölgesi ve Almanya mart ayı ZEW endeksleri

- 15.30 ABD, şubat ayı ÜFE

Kaynak: AA

fed
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.