12 °C

Küresel piyasalarda gözler ABD istihdam raporunda

Küresel piyasalar ticaret savaşları endişeleri ile dalgalı bir seyir izlerken, bugün ABD'de açıklanacak mart ayı istihdam raporu takip edilecek.

Küresel piyasalarda gözler ABD istihdam raporunda

ABD'de pay piyasaları, ticaret sınırlamalarına ilişkin adımların Çin ile müzakere edilebileceği açıklamaları ile dün pozitif seyrederken, Başkan Donald Trump'ın yeni yaptırımlar konusunda çalışıldığını söylemesinin ardından vadeli işlem piyasasında endeks kontratları şu dakikalarda yüzde 1'in üzerinde değer kaybediyor. Dün açıklanan dış ticaret açığının beklentileri aşmasına karşın Dow Jones endeksi yüzde 0,99, S&P 500 endeksi yüzde 0,69 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,49 değer kazandı.

Analistler, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın konuşması ve açıklanacak mart ayı istihdam raporunun takip edileceğini belirterek, ticaret savaşlarına ilişkin haberlerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti. İstihdam raporunda açıklanacak veriler arasında öne çıkan tarım dışı istihdamın 189 bin artması, işsizliğin ise yüzde 4'e gerilemesinin beklendiğini ifade eden analistler, şubat ayında yüzde 0,1 artan ortalama saatlik kazançların ise yüzde 0,3 yükselmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Avrupa tarafında, dün pay piyasalarında hızlı yükselişler görülürken, euro/dolar paritesi yüzde 0,3 azalışla 1,2240 seviyesine geriledi. Parite, Trump'ın Çin'e yönelik yeni adımlar atacağı haberinin ardından yatay bir seyir izliyor. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,90, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,35 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,62 değer kazanmıştı.

Asya borsaları karışık

Asya borsaları, haftanın son işlem gününde karışık bir seyir izledi.

Japonya'da hanehalkı harcamalarının yüzde 0,1 ile beklentilerin altında artması sonrasında Nikkei 225 endeksi yüzde 0,36 azalışla 21.567,52 puandan kapandı.

Güney Kore'de Kospi endeksi, günü yüzde 0,48 kayıpla 2.425,84 puandan tamamladı. 

Hindistan'da Sensex endeksi yatay seyirle 33.596,34 puan, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,86 artışla 29.773,81 puanda seyrediyor. 

Analistler, küresel piyasaların ticaret savaşları endişeleri ile dalgalı bir seyir izlediğini belirterek, bugün ABD'de açıklanacak mart ayı istihdam raporunun piyasaların odak noktasında yer alacağını ifade etti.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.