11 °C

Merkez'in rezervi temmuzda 107,6 milyar dolar

TCMB'nin Resmi Rezerv Varlıkları temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1 azaldı.

Merkez'in rezervi temmuzda 107,6 milyar dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından (TCMB) yapılan açıklamaya göre, bankanın Resmi Rezerv Varlıkları, geçtiğimiz ay bir önceki aya göre yüzde 1 azalarak 107,6 milyar dolara geriledi. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2,5 azalarak 86,5 milyar dolara gerilerken, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 6,3 oranında artarak 19,7 milyar dolara yükselmiştir.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 16,6 oranında azalarak 11,9 milyar doları olarak gerçekleşti. Bu tutarın 7,8 milyar doları anapara, 4,1 milyar doları faizlerden oluşmaktadır. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1,2 milyar doları bir ay, 1,9 milyar doları 2-3 ay ve 8,8 milyar doları 4-12 ay içerisinde ödenecek..

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0,9 artarak 63,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.