Piyasalarda "ticaret savaşları" tedirginliği azaldı

Küresel piyasalar, "ticaret savaşlarına" ilişkin tedirginliklerin hafiflemesinin ardından pozitif bir seyir izliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Başkanı Donald Trump'ın, çelik ve alüminyum ithalatına getirileceğini açıkladığı ek vergilerin ardından gündeme gelen "ticaret savaşları" söyleminin piyasalarda neden olduğu tedirginlik, Trump'ın dünkü açıklamalarının ardından hafifledi.

Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,37, S&P 500 endeksi yüzde 1,10 ve Nasdaq endeksi yüzde 1 değer kazandı. Analistler, güne negatif başlayan endekslerin, Trump'ın ek gümrük vergilerine ilişkin görece olumlu açıklamalarının ardından yönünü yukarı çevirdiğini söyledi.

Trump, Beyaz Saray'da gazetecilerin söz konusu vergilere ilişkin sorularını yanıtlarken, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'na (NAFTA) yönelik müzakerelerde sonuca ulaşılması durumunda Kanada ve Meksika'nın, söz konusu vergilerden muaf tutulabileceğine işaret etmişti. Özellikle ABD'nin en büyük çelik ve alüminyum tedarikçisi olan Kanada'nın ek gümrük tarifesinden muaf tutulabileceği ihtimali, yatırımcıların Amerikalı şirketlerin hisse senetlerine yönelik iştahını olumlu etkiledi.

Avrupa tarafında, İtalya'da hafta sonu gerçekleştirilen seçim sonrası oluşan hükümet belirsizliği ve İngiltere'de Brexit'e ilişkin gelişmelere karşın İtalya hariç pay piyasalarında, artan küresel risk iştahına paralel yükselişler görüldü. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,49, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,65 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,60 değer kazanırken, İtalya'da MIB 30 endeksi negatif ayrışarak günü yüzde 0,42 azalışla tamamladı.

ABD ve Avrupa borsalarında etkili olan alış ağırlıklı seyir, Asya piyasalarıyla bugüne de taşındı. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,9 ve Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,6 değer kazanırken, altının ons fiyatı ve Brent petrolün varil fiyatı yatay seyrediyor.

Çeliğe karşı pamuk misillemesiÇeliğe karşı pamuk misillemesi

Trump'a yönelik baskılar arttı, borsalar toparlandıTrump'a yönelik baskılar arttı, borsalar toparlandı

New York borsası, NAFTA açıklaması ile yükseldiNew York borsası, NAFTA açıklaması ile yükseldi

Bu konularda ilginizi çekebilir