6 °C

Şahin Fed piyasaları negatif etkiledi

Küresel piyasalar, dün akşam açıklanan ABD Merkez Bankası toplantı tutanaklarının "şahin" olarak nitelendirilmesinin ardından negatif bir seyir izliyor.

Şahin Fed piyasaları negatif etkiledi

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) ocak ayı toplantısına ait tutanaklar, Fed yetkililerinin 2018'de yapılacak faiz artışları konusunda görüş birliğinde olduğunu ortaya koydu. FOMC üyelerinin faiz oranlarını sabit tuttuğu toplantının tutanaklarında, üyelerin kısa dönem ekonomik görünümdeki güçlenmenin faiz oranlarını kademeli olarak yukarı yönelme olasılığını arttırdığı konusunda fikir birliğinin bulunduğu belirtildi. Sağlam hızda devam eden ekonomik faaliyetlerin bu yıl enflasyonu artıracağına dikkatin çekildiği tutanaklarda, enflasyon oranının orta dönemde FOMC'nin hedefi olan yüzde 2'lik oranda denge bulacağı bildirildi.

Tutanakların "şahin" olarak değerlendirilmesi sonrası ABD'de 2 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,2842 ile Eylül 2008'den, 10 yıllık tahvil faizleri de yüzde 2,9574 ile 2014 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Dow Jones endeksi yüzde 0,67, S&P 500 endeksi yüzde 0,55 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,22 değer kaybetti.

Avrupa tarafında, dün açıklanan imalat PMI verilerinin sınırlı da olsa beklentilerin altında kalmasının ardından Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,14 değer kaybederken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,23 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,48 yükseldi. Bugün İngiltere'de büyüme ve Almanya'da Ifo endekslerinin takip edileceğini kaydeden analistler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tutanaklarının da yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağını ifade etti.

Fed tutanaklarının ardından ABD borsalarındaki satıcılı seyir, bugün Asya piyasalarında da Çin hariç etkili oldu. Japonya'da Nikkei 225 endeksi ve Hong Kong'da Hang Seng endeksinde yüzde 1'i aşan değer kayıpları görülürken, geçen haftadan bu yana resmi tatil dolayısıyla işlem yapılmayan Çin borsası ise alış ağırlıklı bir seyirle açıldı ve yüzde 1,6 değer kazandı.

Asya borsaları faiz endişeleri ile gerilediAsya borsaları faiz endişeleri ile geriledi

Dolar/TL, Fed tutanakları sonrası yukarı yönlüDolar/TL, Fed tutanakları sonrası yukarı yönlü

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.