23 °C

Seçim sonrası çıkış sürüyor

Yabancı yatırımcılar 24 Temmuz ile biten haftada 505 milyon dolarlık tahvil satışı, 323 milyon dolarlık da hisse senedi satışı gerçekleştirdi. Böylelikle yabancıların seçimlerden sonra yaptıkları çıkış 1,5 milyar doları buldu.

Seçim sonrası çıkış sürüyor

Yabancı yatırımcılar 24 Temmuz ile biten haftada 505 milyon dolarlık tahvil satışı, 323 milyon dolarlık da hisse senedi satışı gerçekleştirdi.

TCMB'nin internet sitesinde yer alan verilere göre, yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki devlet iç borçlanma senedi (DİBS) portföyü 24 Temmuz haftasında bir önceki haftaya göre piyasa fiyatı değişimi ve kur farkından arındırılmış olarak 505.4 milyon dolar azaldı.  Yurtdışında yerleşik kişilerin mülkiyetindeki hisse portföyü ise aynı dönemde net 323.5 milyon dolar azaldı.

Yabancıların tahvil portföyü 20 - 24 Temmuz haftasında yaptıkları net satışla 40 milyar 179,6 milyon dolardan 38 milyar 245,9 milyon dolara indi. Yabancıların hisse senedi stoku ise net satışla 48 milyar 630,9 milyon dolara düştü.

Böylelikle yabancıların seçimlerden sonra yaptıkları çıkış 1,5 milyar doları buldu.

Yabancıların yıl başından bu yana hisse ve tahvillerden çıkışı ise 4,4 milyar dolara ulaştı. 

Bu rakamların ardından yılbaşından bu yana görülen çıkışın üçte biri seçim sonrasında gerçekleşmiş oldu. 

Yabancıların geçen hafta hisse senetlerinden yaptığı çıkış 13 Mart haftasından bu yana görülen en büyük haftalık çıkış olarak kaydedildi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap