4 °C

Şekerbank kârını ikiye katladı

Şekerbank kârını ikiye katladı

İSTANBUL - Şekerbank'ın 2012 net karı yüzde 104 artışla 240.3 milyon lira oldu.

Toplam özkaynak büyüklüğü bir önceki yıla göre yüzde 25 artarak 1,8 milyar TL'ye yükselen Şekerbank'ın özkaynak kârlılığı yüzde 13,17 seviyesinde gerçekleşti.

2012 yılında toplam kredi hacmini yılbaşına kıyasla yüzde 16 artışla yaklaşık 10 milyar TL'ye ulaştıran Şekerbank'ın tarım, esnaf ve KOBİ kredilerindeki yıllık artış oranı ise yüzde 19 olarak gerçekleşti.

31.12.2012 solo bilanço verilerine göre Şekerbank'ın toplam aktif büyüklüğü 14,5 milyar TL'ye ulaştı.

"Aktifin yüzde 69'u krediler, pasifin yüzde 70'i mevduat"

Mali tablolara ilişkin değerlendirmede bulunan Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, yıl boyunca sürdürülen yüksek kârlılık performansının gerçek bankacılık faaliyetlerinden geldiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

"Toplum bankacılığı stratejimizle hem kredilerde hem de mevduatta kaynakların coğrafi ve sosyo-ekonomik statü olarak tabana yaygın dağılımına önem veriyoruz. Kuruluşumuzdan gelen bu toplumsal kalkınma vizyonu bilançomuzun derinliğini, Bankamızın kendine has yapısını daha da öne çıkarıyor."

Uluşahin, sözlerini şöyle sürdürdü:"2012 yılı ekonomideki planlı yumuşak inişin talebe yansıdığı bir yıl olsa da üretime yönelik kredilerde mümkün olduğunca müşterilerimizi desteklemeyi sürdürdük. Bu bağlamda, aktiflerimizin içindeki kredi payını geçtiğimiz yılsonuna kıyasla yüzde 61'den yüzde 69'a çıkardık. Toplam varlıklarımız içindeki menkul kıymet payı ise 2011 yıl sonu bilançomuza göre 11 puan azalarak 31.12.2012 itibarıyla yüzde 14 olarak gerçekleşti.

Aynı şekilde pasif yapımızda da geçmişten bu yana gelen sağlam mevduat müşteri tabanımızın tasarruflarını en iyi şekilde değerlendirecekleri ürünler sunup, önemli başarı sağladık. Mevduat hacminin toplam yükümlülüklerimiz içindeki payı 31.12.2012 itibarıyla yüzde 70 olarak gerçekleşti."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.