S&P: Fed 5 kez faiz artıracak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), ABD ekonomisinin gelecek yılki görünümünü değerlendirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

S&P'den yapılan açıklamada, ABD'nin yeni seçilen başkanı Donald Trump'ın 20 Ocak'ta görevine başlamasıyla gelecek sene hükümet politikalarında değişiklikler görülebileceği bildirildi.

ABD ekonomisinin bu sene yüzde 1,6, gelecek yıl yüzde 2,4 ve 2018'de yüzde 2,3 büyümesinin beklendiğinin kaydedildiği açıklamada, Trump'ın vergi kesintileri yapma ve finansal regülasyonları azaltma vaatlerinin gerçekleşmesi durumunda ekonomik büyümeye dair beklentilerin revize edilebileceği belirtildi.

Açıklamada, 2017'nin sonunda ABD'de işsizlik oranının yüzde 4,6'ya düşmesinin ve ücret artışlarının yıldan yıla yüzde 3,6 yükseliş kaydetmesinin beklendiği, tüketici harcamalarının da yüzde 2,5 artmasının öngörüldüğü kaydedildi.

ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 3,2 büyüme elde ederek son iki yılın en hızlı büyümesinin kaydedildiğine dikkat çekilen açıklamada, Trump'ın, şu anki ABD Başkanı Barack Obama'nın aldığından daha iyi bir ekonomi devralacağı vurgulandı.

Açıklamada, istihdam ve ücretlerdeki artış ve güçlü konut piyasası nedeniyle ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 13-14 Aralık'ta yapacağı toplantıda faiz artırma kararı almasının öngörüldüğü belirtilirken, ekonominin ılımlı büyümeye devam etmesi durumunda Fed'in gelecek yıl iki kere, 2018'de de üç kere faiz artırımı yapmasının tahmin edildiği bildirildi.

Etiketler