15 °C

Teşvikler borsaya da destek olacak

Analistler, teşvik ve desteklerin borsa şirketlerini pozitif etkileyeceği, yatırımcının da bundan fayda sağlayacağını belirtiyor.

Teşvikler borsaya da destek olacak

Analistler, 2017 yılında Borsa İstanbul'daki şirket kârlılıklarının yatırımcılar açısından tatmin edici olduğunu belirterek, 2018 yılında ekonomi yönetiminin teşvik ve destekleri ile pozitif görünümün devam etmesinin beklendiğini kaydetti.

Şirket kârlılıklarına ilişkin pozitif beklentilerle BIST 100 endeksi için 1 yıllık hedefin 130.000 ve 135.000 seviyeleri olduğunu aktaran analistler, sektör ve hisse bazlı hareketlerin öne çıkacağını vurguladı.

"Destekler, kârlılıkları artıracak"

Turkish Yatırım Araştırma Bölüm Başkanı Baki Atılal, "Hükümetin ekonomide yavaşlamaya razı olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla uzun süredir yavaş seyreden ve ithal malı talebini artıran özel sektör sabit sermaye yatırımlarına teşvikler gelmesi bekleniyor. 22 firma 100 milyar liranın üzerinde proje için teşvik belgesi başvurusunda bulundu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, 29 Mart’ta düzenlenecek törenle teşvik belgelerini firmalara vereceğini ve yatırım talebinde, enerji, petro-kimya, sağlık, madencilik, tarım teknolojileri, haberleşme sektörlerinin başı çektiğini yetkilerin yaptığı açıklamalardan biliyoruz." diye konuştu.

Atılal, ekonomi yönetiminin reel sektör ve finans alanını destekleyici adımlarının şirketlere önemli maliyet avantajları sağlamasını beklediklerine değinerek, bunun da genel kârlılıklarını bozan etmenlerin azalmasına, dolayısıyla daha verimli ve kârlı olmalarına imkan yaratacağını dile getirdi.

Yatırımcıların da bu durumdan yararlanacaklarını söyleyen Atılal, "Başta cari açığımızı azaltıcı yatırımlar olmak üzere, enerji, petro-kimya, sağlık, madencilik, tarım teknolojileri, savunma ve haberleşme sektörlerinin en fazla yarar sağlayacak sektörler olmasını bekliyorum. Bu ana sektörler dışında çimento, cam ve çelik sektörü de teşviklerden yararlanabilir." dedi.

"KGF ve vergi indirimleri katkı sağlıyor"

Gedik Yatırım Ekonomisti Erol Gürcan da 2017 yılında payları borsada işlem gören şirketlerin kârlılıklarında yıllık bazda önemli artışlar görüldüğünü belirterek, "Bu durumda, ilgili otoriteler tarafından ekonomiyi ve finansal piyasaları destekleme yönünde atılan adımların, özellikle Kredi Garanti Fonu (KGF) ve KDV-ÖTV indirimlerinin önemli katkı sağladığını söylemek mümkün." dedi.

Gürcan, yurt içi iktisadi faaliyette gözlenen toparlanma, döviz kurlarının dış ticaret açısından rekabetçi seviyelerde bulunması, Avrupa ekonomisindeki iyileşme ve turizmde gözlenen hareketliliğin özellikle banka dışı şirketlerin kârlılıklarında ciddi bir artış sağladığını söyledi.

KGF kaynaklı kredi büyümesinde gözlenen hızlı artışın bankacılık sektörü kârlılığını desteklediğini aktaran Gürcan, buna karşın mevduat büyümesinde benzer bir artış görülmemesi, enflasyondaki yükseliş, TCMB’nin izlediği sıkı para politikası ve Hazine’nin iç borçlanmasında gözlenen artışın bankacılık sektörü maliyetlerini artırdığını söyledi.

Gürcan, Borsa İstanbul'daki yükselişin, sadece önceki dönem iskontosuyla değil, şirket kârlılıklarıyla da desteklendiği kaydetti.

Endekste 2018 yılındaki olası yukârı yönlü hareketlerde bankacılık sektörünün bir miktar daha ön plana çıkmasını bekleyen Gürcan, "Özellikle enflasyon tarafında baz etkisi kaynaklı görülen iyileşme eğiliminin kalıcı bir düşüş trendine dönüşmesinin, bankacılık sektörünün maliyetleri ve menkul kıymet portföyünü destekleyerek bir katalizör etkisi yaratabileceğini düşünmekteyiz. BIST 100 endeksi açısından kısa vadede oynaklıklar görülebilecek olsa da orta ve uzun vadeli genel eğilimin yukârı yönlü kalmaya devam edeceğini, gelecek 1 yıllık dönem için 130.000 seviyelerinin radarda kalmaya devam ettiğini değerlendiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap