Ticaret anlaşması için taslak hazırlanıyor

ABD ile Çin arasında bir süredir devam eden görüşmelerden, bir anlaşmaya dair geniş taslak ortaya çıkmaya başladı. Müzakereciler yapısal meseleler hakkında altı mutabakat zaptı hazırlıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD ve Çin'in ticaret anlaşmazlıklarındaki en zorlu konulara dair taahhütlerini prensip olarak belirlemeye başladıkları belirtildi.

ABD ile Çin arasındaki görüşmelere yakın kaynakların Reuters'a yaptığı bu açıklama, yedi aylık ticaret savaşını sona erdirmek için şimdiye kadar en önemli ilerlemeye işaret etti.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi, birbirlerinden ithal yüzlerce milyar dolarlık mala gümrük vergisi getirerek, küresel ekonomik büyümeyi yavaşlattı ve tedarik zincirleri ile üretimi aksattı.

ABD'li ve Çinli yetkililer Washington'da bugün ve yarın üst düzey görüşmelerde bulunurken, ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ekonomisinde yapısal değişiklikler yapması yönündeki talepleri konusunda fikir ayrılıkları yaşamaya devam ediyorlar.

Ancak, iki taraf 1 Mart'a kadar anlaşmaya varmaya çalışırken; kaynaklar, görüşmelerden anlaşmanın geniş taslağının ortaya çıkmaya başladığını belirtti.

Kaynaklar müzakerecilerin yapısal meseleler hakkında altı mutabakat zaptı oluşturmakta olduklarını belirttiler. Bu yapısal meseleler zorla teknoloji transferi ve siber hırsızlık, fikri mülkiyet hakları, hizmetler, para birimi, tarım ve ticarete yönelik tarife dışı engelleri kapsıyor.

Kaynaklardan birine göre, ABD ile Çinli yetkililer geçen hafta Pekin'de yapılan görüşmelerde mutabakat zaptı üzerindeki yükümlülükleri belirleme konusunda çalıştı.

Kaynak, bu sürecin gerçek ticaret müzakeresi haline geldiğini ve hatta hafta sonunda katılımcıların çalışmaya devam etmek için Pekin'de kalmayı düşündüğünü, ancak bunun yerine birkaç gün ara vermeyi ve Washington'da yeniden bir araya gelmeyi kabul ettiklerini belirtti.