UEFA, Fenerbahçe ve Beşiktaş hisselerini eritti

Fenerbahçe'nin piyasa değeri 70 milyon lira, Beşiktaş'ın ise 14,4 milyon lira düştü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL -  UEFA kararının ardından, Borsa İstanbul'da işlem gören Fenerbahçe hisselerinin piyasa değeri 70 milyon lira, Beşiktaş'ın ise 14,4 milyon lira düştü.

UEFA'nın Fenerbahçe ve Beşiktaş futbol kulüpleri hakkındaki kararının ardından, bugün her iki kulübün hisse senetlerinde de sert düşüş yaşandı.

Fenerbahçe hisselerinin ağırlıklı ortalama fiyatı dünkü kapanışta 30,88 lira iken, açılışta yüzde 9,21 oranında gerileyerek 27,70 liraya indi. Fenerbahçe hisselerinin dünkü kapanışta 760 milyon lira düzeyinde olan piyasa değeri ise 690 milyon liraya düştü.

Beşiktaş hisselerinin ağırlıklı ortalama fiyatı 1,47 lira iken, açılışta  yüzde 4,13 oranında düşerek 1,39 liraya indi. Beşiktaş hisselerinin dünkü kapanışta 348 milyon lira düzeyinde olan piyasa değeri 333,6  milyon liraya geriledi.

Trabzonspor'un hisseleri UEFA kararının ardından bugün yükselişini sürdürüyor. Trabzonspor hisselerinin ağırlıklı ortalama fiyatı 6,05 lira iken, açılışta yüzde 9,5 oranında yükselerek 6,68 liraya yükseldi. Trabzonspor hisselerinin dünkü kapanışta 152,5 milyon lira olan piyasa değeri 167  milyon liraya çıktı.

 

"Şu anda buz dağının görünen yüzündeyiz"


Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, hukuki bir süreç içerisinde olunduğunu ve kulüplerin tahkime gideceğini belirterek, "Bunun öncesinde bir iyi ve bir de kötü senaryo var. Tabi iyi senaryo herkesi için iyi, kötü senaryo da herkes  için kötü. Çünkü Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın suçu sabit görülür ve ceza alırlarsa iki kulübe toplam ekonomik etki 100 milyon avro düzeyinde olacak" dedi.

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın ekonomik yönden etkilenmesinin iç piyasadaki transfer harcamalarına da olumsuz yansıyacağına dikkati çeken Uskuay, bunun sadece Fenerbahçe ya da Beşiktaş'ın mahrum kalacağı bir tutar olarak görülmemesi gerektiğini ve Türk futboluna aktarılmayacak  100 milyon avro gözüyle bakılması gerektiğini söyledi.

Uskuay, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile UEFA farklı kararlar aldığını belirterek, "Daha önce Fransa ve Yunanistan'da da benzer gelişmeler oldu. Daha sonra federasyonlar üzerinde baskı arttı. Aynı zamanda TFF da işin içine sokuluyor. Burada sadece Fenerbahçe ve Beşiktaş yok.  Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) süreci de olacak. Arzumuz işin uzamaması. Eğer iş uzar ve TFF'de kadar iş giderse, milli takım ve diğer takımlarda Avrupa kupasıyla ilgili sıkıntı yaşayabilir. Şu anda buz dağının görünen yüzündeyiz. Senaryolar olumsuzlaştıkça diğer kulüpler de etkilenecektir" değerlendirmesini yaptı.

Hisselerde volatilitenin devam edeceğine işaret eden Uskuay, Avrupa kupalarından gelen paranın iki takım için en büyük gelir kalemlerinin bir tanesi olduğunu ifade ederek, "Gelir kalemlerinin başında lig yayın gelirleri var. İkinci olarak Avrupa'daki gelirler var. Bu karar Fenerbahçe için daha etkili. Çünkü şampiyonlar ligine giriş ücreti 20 milyon avro. Fenerbahçe hisseleri yüzde 8,5 düşerken, Beşiktaş hisseleri yüzde 3,5 düşüyor. Bu şampiyonlar ligi geliri farkı. Zaten fiyatlara yansımış durumda" dedi.