5 °C

Weidmann: Enflasyon yükselecek

Weidmann, Euro Bölgesi'nde ekonomik toparlanma güçlendikçe, enflasyonun ECB teşvikleri azaltsa da yükselmeye devam edeceğini açıkladı.

Weidmann: Enflasyon yükselecek

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, Euro Bölgesi'nde ekonomik toparlanma güçlendikçe, enflasyonun ECB teşvikleri azaltsa da yükselmeye devam edeceğini söyledi.

Weidmann yaptığı açıklamada, "Ekonomik toparlanmada güçlenme, enflasyonda Ağustos 2016'dan bu yana gördüğümüz artışın sadece bir saman alevi olmamasını daha muhtemel hale getiriyor. Para politikasındaki genişleme düşürülse bile enflasyon oranları önceki yıllardan gördüklerimizden daha yüksek olacak" diye konuştu.

Weidmann ayrıca, cari ekonomik görünüm ile riskler dengesinde iyileşme bir arada değerlendirildiğinde ECB Yönetim Konseyi'nin ileri dönük yönlendirmenin ayarlanması gerekip gerekmediğini ve zamanlamasını tartışmaya başlaması gerektiği görüşünde olduğunu da vurguladı.

ECB'nin 8 Haziran'da yapacağı toplantıda ekonomiye ilişkin daha iyimser olması, ancak ciddi politika değişiklikleri yapmaması bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.