12 °C

Yellen: Faiz artırımı güçlü bir olasılık

Fed'in mart ayındaki faiz kararı öncesi son halka açık toplantısında konuşan Yellen, enflasyon ve istihdam verilerinin beklenen yönde gelmeye devam etmesi durumunda faiz artırımının güçlü bir olasılık olduğunu söyledi.

Yellen: Faiz artırımı güçlü bir olasılık

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Mart'ta düzenlenecek toplantısında ekonominin beklenen yönde ilerlemeyi sürdürmesi halinde kademeli faiz artışına devam etmenin uygun olacağını vurguladı.

Yellen, "Bu ayki toplantımızda, FOMC istihdam ve enflasyonun beklentilerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edip etmediğini değerlendirecek. Eğer ediyorsa faiz artışında ek ayarlama yapmak uygun olacak" ifadelerini kullandı. Yellen, bu durumun güçlü bir olasılık olduğunu belirtti.

Yellen, Aralık 2016'da yapılan faiz artışından önce benzer açıklamalarda bulunmuştu.

'Son iki yıldaki gibi yavaş olmayacak'

Fed Başkanı Janet Yellen, ayrıca ekonomide şu an öngörülmeyen ters gelişmeler yaşanmaması durumunda, sıkılaştırma hızının son iki yıldaki kadar yavaş olmayacağını kaydederken, öngördüğü faiz artış sayısına yönelik bir yorumda bulunmadı.

Daha sonra para politikasının önceden belirlenen bir yol izlemediğini vurgulayan Yellen, Fed'in faiz artışlarını ekonomiyi dengelemek için şartlara göre şekilleneceğini sözlerine ekledi.

Piyasalar, Yellen'i fiyatlıyor

Konuşma öncesi 1,0560 seviyelerinde seyreden euro/dolar paritesi, Yellen'in "şahin" mesajıyla 1,0544'e geriledikten sonra şu sıralar yeniden 1,0555'e yükseldi.

Dolar/TL paritesi ise 3,7230'dan 3,73'ün üstüne çıktı. Öte yandan, altının onsu 1,227 dolardan 1,225 dolara indi. Konuşma öncesinde sınırlı düşüşle işlem gören ABD borsalarında ise kayıplar bir miktar arttı.

Bu arada, CME Group'un tahvil alım-satımlarına dayandırdığı verilere göre, Fed'in mart toplantısında faiz artırmasının olasılığı Yellen'in konuşmasının ardından yüzde 80'i aştı.

'Faiz artırımınI sağlam bir zemine oturdu''Faiz artırımı sağlam bir zemine oturdu'

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.