20 °C

'Bölgedeki tüm eneri kaynaklarından pay istiyoruz'

Diyarbakır Belediye Başkanı BDP'li Gültan Kışanak petrol başta olmak üzere, bölgede üretilen enerjiden yerel yönetimlere pay verilmesi isteğinde bulundu

'Bölgedeki tüm eneri kaynaklarından pay istiyoruz'

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, Al Jazeera Türk'e yaptığı açıklamada, "Kesinlikle pay istiyoruz, yereldeki tüm enerji kaynaklarından, yeraltı, yerüstü zenginliklerinden, ekonomik varlıklardan yerelin pay alması lazım" dedi.

Diyarbakır'daki petrol kuyularının sayısı, ne kadar üretim yapıldığı gibi konularda çalışmaya başladıklarını anlatan Kışanak, şöyle konuştu:
"Petrol ekonominin ana dinamosudur ama oraya enerji gidiyor, bize kirliliği kalıyor. Elektrik gidiyor borç kalıyor; petrol gidiyor, sularımız kirleniyor. Bunu ne Allah kabul eder, ne kul kabul eder, ne demokrasi kabul eder. Kaynaklarını ver, ben götüreyim, ne kadar ağır faturası varsa kalsın, bunu kimse kabul etmez."

"Barajı buraya yapıp sanayiyi Batı'ya götürdüler"

Kışanak, bölgedeki enerji üretimi konusunda da fizibilite çalışması yaptıklarını belirterek, "Barajlar yapıldı, sulama kısmı geri plana bırakıldı, asıl enerji üretimi için çalıştırıldı ve enerji batıya yatırım ve sanayileşme olarak gitti. Bize de icra olarak geldi. Biz elektrik ürettiğimiz için suçlu hale geldik. Bütün köyler elektrik borcunu ödeyemedi diye icralık. Biz elektriği ürettik, batıya götürüp sanayileşme ve kalkınma yaptılar, Doğu'ya ceza olarak geri döndü. Burada barajlar yapıp, elektriği batıya götürüp, buraya ceza olarak dönmesi ciddi bir sorun. Artık doğrudan belediyeyi de ilgilendiriyor çünkü köylerdeki içme suyuyla ilgili bütün yapı borçlarıyla birlikte bize devredilecek. Buna köklü bir çözüm bulunması gerekir."  sözlerini kullandı.