'Eylülde faiz artışı mümkün'

Fed New York Şubesi Başkanı Dudley eylülde faiz artışına gidilmesinin mümkün olduğunu belirtti.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi Başkanı William Dudley, Fox Business News'a verdiği mülakatta, Fed'in faiz artırım zamanlamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Amerikan ekonomisinin iyi durumda olduğunu ve büyümenin ikinci yarıda hızlanacağını öngördüklerini kaydeden Dudley, "Faizleri daha fazla artırmak için uygun zamana yaklaşıyoruz. Eylülde faiz artışı mümkün" ifadelerini kullandı.

Dudley, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 20-21 Eylül'de gerçekleştirilecek toplantısında faiz artırılıp artırılmayacağının sorulması üzerine, "Ben mümkün olduğunu düşünüyorum" yanıtını verdi.

Tahvil piyasasında aşırı değerlenme olabileceğine işaret eden Dudley, bunda Japonya, İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının uyguladığı parasal teşviklerin etkili olduğunu bildirdi.

Kasımda yapılacak başkanlık seçimlerinin Fed'in para politikasını etkilemeyeceğine işaret eden Dudley'in yorumları piyasalarda negatif etki yarattı.

Dün rekor seviyelerden kapanan New York Borsası, Dudley'in açıklamalarının ardından güne düşüşle başladı.

'Bu yıl en az bir kez faiz artırılmasının uygun'

Fed Atlanta Şubesi Başkanı Dennis Lockhart, "Ekonomiye olan güvenim haklı çıkarsa, bu yıl en az bir kez faiz artırılmasının uygun olacağını düşünüyorum." dedi. 

Lockhart, Tennessee eyaletinin Knoxville kentinde yaptığı konuşmada, Fed'in yıl bitmeden faiz artırımına gitme olasılığının göz ardı edilemeyeceğini ifade etti. 

Üçüncü çeyreğe ilişkin göstergelerin toparlanmaya işaret ettiğini belirten Lockhart, ekonominin gelecek 16 ay boyunca ılımlı hızda büyümeye devam edeceği öngörüsünde bulundu. 

Atlanta Fed Başkanı Lockhart, bunun iş gücü piyasasının tam istihdam ve yüzde 2 hedefine ulaşılmasını sağlayacağını belirterek, "Ekonomiye olan güvenim haklı çıkarsa, bu yıl en az bir faiz artışına gidilmesinin uygun olacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.