11 °C

'Gerçek dışı söylemlerden uzak durulmalı'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'yla yaşanan uçak krizi sonrası

'Gerçek dışı söylemlerden uzak durulmalı'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya ile yaşanan uçak gerilimine dair, bu sorunların aşılması için diplomasi kanallarının açık olması ve gerçek dışı söylemlerden de uzak durulması gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya'da yaşayan Rus vatandaşlarla kahvaltıda bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, bugünlerde Rusya ile hiç arzu etmedikleri bir gerginliğin yaşandığını belirterek, bu gerginliği aşacaklarını ve ilişkileri daha ileriye götüreceklerine inandıklarını ifade etti.

 Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Ama tabi bunun için her şeyden önce aramızdaki diyaloğun devam etmesi lazım. Dostum Sergey Lavrov ile Belgrad'da çok faydalı bir görüşme yaptım. Tüm konuları pozitif atmosferde medeni bir şekilde konuştuk. Tabi ki farklı düşüncelerimiz var ama farklılıkları azaltmak için de konuşmaya devam etmek lazım. Bugün Rusya'da gerçek olmayan söylemler ve haberler var. Gün olur sorunlar çözülür ama halklar arasına ektiğiniz nifak tohumları uzun süre devam edebilir. O yüzden herkes sorumlu davranmalıdır."

'En önemli ikinci ticaret ortağımız'

Rusya ile aralarında sadece dostane ve güçlü bağlar olmadığını ifade eden Çavuşoğlu, "Rusya ile gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz çok önemli projeler var ve Rusya en önemli ikinci ticaret ortağımız. Dolaysıyla bu sorunların aşılması için diplomasi kanallarının açık olması lazım ve gerçek dışı söylemlerden de uzak durmamız lazım" diye konuştu. 

Türkiye'de yaşayan ve tatillerini geçiren Rus vatandaşlarının şimdiye kadar hiçbir sorunla karşı karşıya kalmadığını anımsatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Sizleri her zaman dostumuz, gelen turistleri de misafirimiz olarak ağırladık. Fakat hava sahasına giren uçakları da misafir olarak görmemiz doğru değil. Birbirimizin sınırlarına saygı duymalıyız."

'Kötü düşünmeyelim'

Türkiye'de yaşayan ve tatile gelen Rusların güvencesinin tüm Antalya ve Türkiye halkı olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Ben de Alanyalıyım ve benin en yakın komşularım Rus dostlarım. İçlerinde siyasetçi de işadamı da basından da arkadaşlar var. Ve tekrar söylüyorum, inşallah her şey çok daha iyi olacak" diye konuştu.

Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela ise "Biz kardeşiz, biz ayrılamayız. Biz güzel yaşamaya devam edeceğiz. Kötü düşünmeyelim. Hükümetimize, Dışişleri'ne, Başbakan'a, Cumhurbaşkanı'na güvenelim. Bugün nasıl bir aradaysak ömür boyu sürsün" değerlendirmesinde bulundu.

-

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.