9 °C

'İstifa da kurtarmaz'

CHP Genel Yardımcısı Altay, ALES kitapçığındaki hatalı basım için ÖSYM Başkanı'nı artık istifanın da kurtaramayacağını söyledi.

'İstifa da kurtarmaz'

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Engin Altay, yaptığı açıklamada, 24 Nisan 2011 Pazar günü yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nda (ALES) "soru kitapçıklarının eksik ve hatalı çıktığını" ifade ederek, "bunun ÖSYM ile ilgili bardağı taşıran son damla olduğu" görüşünü savundu.

"ÖSYM'ye güven kalmadığını" iddia eden Altay, açıklamasında şunları kaydetti:

"Artık ÖSYM'nin yaptığı her sınavda mutlaka bir hile, kayırma, yanlışlık iddiası ortaya atılıyor ve bu iddialar kamuoyunu tatmin edici bir biçimde yanıtlanmıyor. Yapılan açıklamalar sadece AKP'lileri ve yandaş medyayı tatmin ediyor. Fakat yüz binlerce öğrenci ve aileleri bu açıklamalardan tatmin olmak bir yana daha fazla kaygılanıyorlar. ÖSYM Başkanını artık istifada kurtarmaz. ÖSYM Başkanı bütün akademik unvanlarını bırakarak Tayyip Erdoğan'ın belirleyeceği herhangi bir mahallede AKP temsilci olmalıdır."

Öte yandan, DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi de ALES soru kitapçıklarındaki basım hatasını "yeni bir skandal" olarak niteleyerek, yaşananların "ÖSYM'nin yaptığı tüm sınavların güvenilirliğini ve geçerliliğini yitirmesine neden olduğunu" ifade etti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.