13 °C

'Kimsenin Türkiye'nin haklılığından şüphesi olmamalı'

Düşürülen uçağa ilişkin konuşan Bakan Davutoğlu, "Hiçkimse Türkiye'nin haklılığı konusunda şüphesi olmamalı" dedi

'Kimsenin Türkiye'nin haklılığından şüphesi olmamalı'

KONYA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye uçağının düşürülmesine dair açıklamalarda bulundu. Yaşanan olayı seçimle irtibatlandırmanın doğru olmadığını belirten Davutoğlu, "Angajman kuralları bilinirken, bu ihlal edilirse verilecek cevap açıktır. Hiçkimse Türkiye'nin haklılığı konusunda şüphesi olmamalı." dedi.

"Sınırımızı 1 kilometre derinliğinde ihlal etti"

Davutoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürlen Suriye uçağına ilişkin; "Olayın seyri çok açıktır. Bugün bazı yayın organlarında gördüğüm hususlar konusunda çok açık bir ifadeyle dile getirmek isterim ki; Suriye uçağı, sınırımızı 1 kilometre derinliğinde ihlal etmiştir. Bu konuda elimizde çok güçlü deliller, zaten Genelkurmay Başkanlığımızca tüm çalışmalar da yapıldı" şeklinde konuştu.

"Türkiye Cumhuriyeti devletinin caydırıcı gücü, barışın da teminatıdır. Bu caydırıcı gücü test etmeye kimsenin kalkmaması, cüret etmemesi gerekir" ifadelerini kullanan Bakan Davutoğlu, "(Sınır ihlali mi, yoksa seçim manevrası mı) şeklinde yorumlar yapıldığı" yönündeki bir soru üzerine de şunları söyledi:

 "Seçimlerle ilgili hiçbir kaygı veya bu anlamda seçim güvenliği konusunda hiçbir mesele yokken, açık bir şekilde elimizde bütün verilerle sınır ihlali yapılmışken, bu olayları seçimle irtibatlandırmak, basiretsizlik ve art niyetliliktir. Biraz daha ileri gidersem, açık söyleyeyim, bunu vatana sadakatle uzlaştırmak mükün değildir ve ihanettir" dedi.

Süleyman Şah için kriz masası kuruldu

Davutoğlu ayrıca, Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprağı olan ve sınır boyunca devam eden çatışmalarda Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) unsurlarınca kuşatıldığı iddia edilen, Suriye'deki Süleyman Şah Saygı Karakolu için kriz masası kurulduğunu söyledi.

Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin gelişmelerle ilgili; "Son dönemde Süleyman Şah Türbesi etrafında ortaya çıkan güvenlik problemleriyle ilgili silahlı kuvvetlerimiz, ilgili tüm birimlerimiz her türlü tedbiri almıştır. Bu son olay da göstermiştir ki; her han her türlü riskle karşı karşıya kalabiliriz. Devlet olmanın bir gereği olarak da bu risklerin tümünü hesap ederek ve olabilecek bütün senaryolara hazırlıklı olmak bir şarttır. Şu anda durum orada stabildir, yani bir hareketlilik görülmüyor" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.