10 °C

'Palalı' serbest bırakıldı

'Palalı' serbest bırakıldı

İSTANBUL - Gezi Parkı olayları sırasında Taksim'de izinsiz gösteri yapan gruptakilere palayla saldırdığı gerekçesiyle gözaltına alınan Sabri Çelebi, savunması alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Fas'tan döndükten sonra gözaltına alınan Sabri Çelebi, Asayiş Şube Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Çelebi ile avukatı katıldı. Duruşmaya, herhangi bir gizlilik kararı bulunmamasına rağmen basın mensupları alınmadı. 

Duruşmada, Sabri Çelebi'nin yüzüne hakkında çıkarılan yakalama kararı okundu. Hakim Fatma Şeker, kimlik tespitinin ardından sanık Sabri Çelebi'nin savunmasını aldı. 

Şeker, "yakalama kararının savunma alınabilmesi için çıkarıldığı ve herhangi bir tutuklama tedbiri bulunmadığı" gerekçesiyle Sabri Çelebi'yi serbest bıraktı.

Davayı kabul eden 53. Asliye Ceza Mahkemesi, 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin daha önce verdiği tutuklama amacıyla yakalama emrini kaldırmış, yerine savunmasının alınabilmesi için yeni bir yakalama emri çıkarmıştı. 

İddianameden 

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Veysi Büyükkılıç tarafından hazırlanan iddianamede, Sabri Çelebi, Ahmet Girgin, Şeyhmus Kırmızı, Murat Ertik hakkında "kasten yaralama", "görevli memura direnme", "memura karşı silahla (bıçakla) yaralama" ve "şahıslara karşı yaralama" suçlarını işledikleri gerekçesiyle 9 yıl 9 aydan 27'şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap