'Yalova için Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyeceğiz'

CHP Grup Başkanvekili İnce Yalova'daki seçimin iptaliyle ilgili, "Asla Anayasa Mahkemesine gitmeyeceğiz çünkü mahkemelere, Seçim Kuruluna güvenmiyoruz ama Yalovalılara güveniyoruz" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

YALOVA - CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, partisince Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen açık hava toplantısında yaptığı konuşmada, seçimi CHP'nin kazandığını ancak bunu bazı kesimlerin kabullenemediğini savundu.

Belediye başkanlığı seçimi için sırasıyla Merkez İlçe Seçim Kurulu, İl Seçim Kurulu ve YSK'ya itirazlarda bulunulduğunu hatırlatan İnce, şöyle devam etti:

"Ankara'daki hakimler değil Yalova'da yaşayanlar karar verir"
 
"Yalova'da kimin belediye başkanı olacağına Ankara'daki hakimler değil Yalova'da yaşayanlar karar verir. Ne yaparsa yapsınlar, kimi devreye sokarsa soksunlar sonunda sandık yok mu? Millet sandığa gitmeyecek mi? Gidecek. O zaman hiç boşuna uğraşmasınlar."

İptal kararıyla Yalovalılara haksızlık yapıldığını iddia eden İnce, Vefa Salman'a 30 Mart'ta tüm partilerden seçmenlerin oy verdiğini ileri sürdü.

YSK'ya yapılan itirazda, bazı zihinsel engellilerin oy kullandığının ileri sürüldüğüne değinen İnce, "İsimlerini vermek istemiyorum, rencide etmek istemiyorum ama iki kişiyi söyleyeyim. Halk tabiriyle konuşuyorum, 'Bunlar delidir, oy kullanamaz bunun için itiraz ediyoruz Seçim Kuruluna' dediler. İtiraz ettikleri kişilerden biri 1217 numaralı sandıkta AKP'nin sandık görevlisi. İkinci kişi kim biliyor musunuz? O da AKP'li meclis üyesinin yeğeni" ifadesini kullandı. 

Yalovalıların huzurunda CHP adına söz verdiğini dile getiren İnce, "Asla Anayasa Mahkemesine gitmeyeceğiz çünkü mahkemelere, Seçim Kuruluna güvenmiyoruz ama Yalovalılara güveniyoruz. Bunu herkes bilsin ama 1 Haziran'da Yalovalılar onlara öyle bir ders verecek ki herkes görecek. Bu Yalovalılar kavurmaya, şemsiyeye boyun eğmedi, devletin gücüne de boyun eğmeyecek" diye konuştu.
 

Bu konularda ilginizi çekebilir