11 °C

10 bin bilgisayar öğretmeni isyanda

MEB'de görev yapan yaklaşık 10 bin bilgisayar öğretmeni, Bakanlığın ihtiyaç fazlası öğretmenlerin atanmasına ilişkin aldığı karardan olumsuz etkilendi.

10 bin bilgisayar öğretmeni isyanda

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı'nda görev yapan yaklaşık 10 bin bilgisayar öğretmeni, Bakanlığın ihtiyaç fazlası öğretmenlerin atanmasına ilişkin aldığı karardan olumsuz etkilendi.

Bakanlık, ders saatleri az olduğu için ihtiyaç fazlası olarak görülen bilgisayar öğretmenlerine yazı göndererek özetle, "Bulunduğunuz okulda ihtiyaç yoksa ya isteyerek tercih yapın ya da resen (rastgele) atama yapılacak" dedi. Bakanlığın bu kararını kabul eden öğretmenler atanırken, kabul etmeyenler ise istemedikleri illere atanmak için sıranın kendilerine gelmesini bekliyor.

MEB'in uygulamaya geçirdiği "Norm fazlası" öğretmenlerin atanmasına ilişkin karardan olumsuz yönde etlendiklerini belirten bilgisayar öğretmenleri şikayetlerini ANKA'ya anlattı.

MEB'in bilgisayar öğretmenlerinin durumuna ilişkin tam bir politikası olmadığını savunan öğretmenler, "Mesleğe ilk başladığımızda ilköğretimde bütün sınıflara derse girebiliyorduk. Daha sonra MEB seçmeli ders saatini düşürdü ve orada bir darbe yedik. İkinci olarak da ‘seçmeli ders notla değerlendirilmez' genelgesi yayınlandı ve bir darbe daha yedik" dedi.

Formatör öğretmenlik, bilgisayar öğretmenlerine yaramadı

MEB'in bir süre önce aldığı kararla ilköğretim 4 ve 5. sınıflarda bilgisayar öğretmenleri için ders saatini 2 saate çıkardığını 6, 7 ve 8. sınıflarda ise ders saatinin 1 saat olarak devam ettiğini belirten öğretmenler, "MEB geçen sene bir uygulamaya geçti. Bilişim öğretmenlerinin ders saati az olsun. Mesaileri 06. 00-15.00 arası olmak yerine 08.00-17.00 olsun denildi. Bu şekilde bizleri isteğe bakılmaksızın zoraki formatör öğretmen yaptılar" dedi.

Bilgisayar öğretmenlerine "zoraki formatörlük" verildikten sonra Bakanlığın kendilerine, "4 ve 5. sınıflara bilgisayar öğretmeni giremeyecek" diye bir yazı gönderdiğini söyleyen öğretmenler, "O derse sadece kendi sınıf öğretmeni girilecek dendi. Ve devlet bütün okullara hemen hemen 1 ile 8 adet arası ders kitabı yolladı. Ama ilköğretim öğretmenleri bunu uygulamadı çünkü yeterli bilgisayar bilmiyorlar. Bize de yetkimizi elimizden alarak okulda formatör görevi verdiler" ifadelerini kullandı.

Bakanlığın norm fazlası kararı öğretmenlerin yüzde 90’ını etkiledi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı ihtiyaç fazlası öğretmenlerin atanmasına ilişkin kararda, bilgisayar öğretmenlerine özetle, "Bulunduğunuz okulda ihtiyaç yoksa ya isteyerek tercih yapın ya da resen (rastgele) atama yapılacak" denildi. Bakanlığın bu kararının öğretmenlerin yüzde 90'ını olumsuz yönde etkilediğini ifade eden öğretmenler, "Formatör olarak görevlendirildiğimiz için az dersimiz oluyor.

Tabi MEB'de okullara yazı göndererek, öğretmenlere norm (ihtiyaç) yoksa isteyerek tercih yapın ya da rastgele atama yapacağız diyor. Bu şekilde ikna olanlar atandı. Olmayanlar ise bugün yarın atanacak. Bizim formatörlüğe ilişkin valilik onayımız var. Zorla yaptınız" dedi.

Her okulda bir tane bulunan bilgisayar öğretmenlerine dokunulmamasını isteyen öğretmenler, "Bu öğretmenler Başbakan'ın talimatıyla hayata geçirilmeye başlanılan Fatih projesinde ister istemez gerekecek" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.