7 °C

117 bin 37 kişi daha seçme hakkı kazanacak

YSK, 24 Ağustos itibarıyla 18 yaşını dolduran, askerden terhis olan ve hükümlülüğü sona ererek seçme hakkını kazanan 117 bin 37 kişiye de seçmen bilgi kağıdı gönderdi

117 bin 37 kişi daha seçme hakkı kazanacak

ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 24 Ağustos itibarıyla 18 yaşını dolduran, askerden terhis olan ve hükümlülüğü sona ererek seçme hakkını kazanan 117 bin 37 kişiye de seçmen bilgi kağıdı gönderdi. Seçmen bilgi kağıdı olduğu halde listelerde adı olmayan bu kişiler, ancak seçimin ikinci tura kalması halinde 24 Ağustosta oy kullanabilecek. 

Seçim kanunlarında, ''Silah altında bulunan er ve erbaşlar ile askeri öğrenciler, taksirli suçlardan hüküm giyenler hariç ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler oy kullanamazlar'' denilerek, kimlerin seçmen olamayacağı, kimlerin oy kullanamayacakları hüküm altına alınıyor.

İkinci turun yapılması halinde oy kullanabilecekler

YSK, bu kapsama giren ancak seçimin ikinci tura kalması halinde 24 Ağustos itibarıyla seçmen yükümlülüğünü kazanacak 117 bin 37 kişi bulunduğunu tespit etti. 

Bu nedenle 24 Ağustos itibarıyla 18 yaşını dolduran, askerden terhis olan ve hükümlülüğü sona ererek seçilme hakkını kazanan 117 bin 37 kişiye de seçmen bilgi kağıdı gönderildi ancak seçimin ilk turunun yapıldığı bugün seçmen listelerinde isimleri bulunmuyor. Bu kişilerin seçmen bilgi kağıtlarında ''24 Ağustos pazar günü ikinci oylamanın yapılması halinde geçerlidir'' uyarısı da bulunuyor.

Kurul, uyarıyı görmeden oy kullanmaya gelen ancak seçmen listesinde adı bulunmayan bu kişilerle ilgili karışıklığı gidermek için sandık kurulu başkanlarına durumu anlatan bilgi mesajı gönderdi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.