5 °C

14 Aralık operasyonunda flaş gelişme!

14 Aralık Operasyonu'nda gözaltına alınan 12 kişi tutuklanma, 4 kişi de adli kontrol talebiyle mahkemeye sevkedildi. Ekrem Dumanlı'nın 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla mahkemeye sevkedildiği öğrenildi

14 Aralık operasyonunda flaş gelişme!

İstanbul merkezli paralel yapı operasyonuna ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Vatan yerleşkesinde gözaltında tutulan 18 şüphelinin ifade verme işlemleri tamamlandı.

Son serbest bırakılan iki kişi, Siirt Emniyet Müdürü Mutlu Ekizoğlu ile polis memuru Mustafa Altunbulak oldu. Bu sabah itibariyle de operasyon kapsamında adliyeye sevkler gerçekleşti.

Saat 07.00 sıralarında, aralarında Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski Hakkari Emniyet Müdürü Tufan Ergüder, eski İstanbul Asayiş Şube Müdürü Ertan Erçıktı'nın da arasında bulunduğu 16 şüpheli, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

"Yezidilere teslim olmak yok"

Dumanlı ile 2 şüpheli, emniyetten Çevik Kuvvete ait bir minibüsle önce Eyüp Devlet Hastanesi'ne getirilerek, sağlık kontrolünden geçirildi. Dumanlı, hastane girişinde, "Yezidilere teslim olmak yok, demokrasiden ve özgürlüklerden vazgeçmek yok. Allah'a emanet olun, vatan, ülke sağolsun" dedi.    

"Özgür basın susmaz"

Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ise sağlık kontrolü için getirildiği hastane girişinde  "Özgür basın susmaz" dedi.

Hastanede yaklaşık 15 dakika kalan şüpheliler, daha sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirildi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na otopark girişinden alınan şüpheliler, nöbetçi sulh ceza hakimliğinin bulunduğu 6. kata çıkarıldı. 

Ekrem Dumanlı duruşma salonunda

1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun, 16 şüphelinin ifadelerini almaya başladı. İlk olarak Dumanlı duruşma salonuna alındı.  

Ekrem Dumanlı'nın 3 avukatı da müvekkili hakime ifade verirken içeri girmek istedi ancak hakim sadece bir avukata izin verdi. Bunun üzerine avukatlar ve adliye koridorlarında güvenlik önlemi alan polis arasında arbede çıktı. 

4 şüpheli hakkında adli kontrol talebi

Savcılığın, Ferdi Taşkaya, Ayhan Akça, Mustafa Uyanık ve Halit Akbulut hakkında adli kontrol hükümleri uygulanmasını istediği öğrenildi.  

İstanbul merkezli 13 ilde 14 Aralık'ta başlatılan operasyonlar kapsamında şüpheli olarak ismi açıklanan 31 kişiden 30'u yakalanmış, cumhuriyet savcısı tarafından ifadeleri alınan şüphelilerden Elif Yılmaz, Ebru Şenvardar, Naci Çelik Berksoy, Hüseyin Gülerce, Makbule Çam Elamdağ, Ahmet Şahin, Ali Kara, Salih Asan, Engin Koç, Hikmet Tombulca, Samim Noyan ve Fahri Sarrafoğlu, Mutlu Ekizoğlu ile Mustafa Altunbulak, serbest bırakılmıştı.  

Hakkında gözaltı kararı bulunan gazeteci Nuh Gönültaş'ın ise operasyon başlamadan bir gün önce yurt dışına çıktığı tespit edilmişti.  

Suçlama belli oldu

Tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen Ekrem Dumanlı mahkemede 2 saat ifade verdi. Ekrem Dumanlı’nın ardından eski polis müdürü Tufan Ergüder duruşma salonuna alındı.

Ekrem Dumanlı’nın avukatı Gazi Tanır duruşma salonundan çıktıktan sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Suçlama TCK’nın 314/2 maddesinden. Yani silahlı terör örgütüne üye olmak. Bunun haricinde iftira ve hürriyeti tahdit suçlarından mahkemeye sevk edilmişti. Bu suçlarla ilgili ifade verdi kendisi. İfadesinde suçlamalar buysa, bu suçlamalarla ilgili savunma yaparım dedi. İfadesinde suçlamaları kabul etmedi. İfadesi sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alındı.”

Adliyede kavga çıktı

ewe.jpg

Ekrem Dumanlı'nın 3 avukatı da müvekkili hakime ifade verirken içeri girmek istedi ancak hakim sadece bir avukata izin verdi. Bunun üzerine avukatlar ve adliye koridorlarında güvenlik önlemi alan polis arasında arbede çıktı.  

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.