6 °C

2013'te 8 bini aşkın mülteci yakalandı

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, geçen yıl, savaş, iç karışıklık, doğal afet ve yoksulluk nedeniyle başka ülkelere gitmek için "umuda yolculuk'"a çıkan 8 bin 47 kişiyi yakaladı.

2013'te 8 bini aşkın mülteci yakalandı

İZMİR - Yaşadığı ülke topraklarını kendi iradesiyle terk edip, hukuk kuralları ve prosedürlerine uymadan ve gerekli izinleri almadan başka ülkeye giden yasa dışı göçmenler, Türkiye'yi genelde geçiş noktası olarak kullanıyor. 

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri de devriye görevleri sırasında, genelde Türkiye'den deniz yoluyla lastik botla Yunanistan'a geçmeye çalışan çok sayıda göçmeni yakalıyor. 

Deniz yolunu kullanan yasa dışı göçmenler, genelde çok olumsuz şartlarda karşı kıyıya varmaya çalışıyor.  

Yasa dışı göç aracı olarak genelde yaklaşık 30 kişinin bindirildiği lastik bot kullanılıyor. Fiber ve ahşap tekne ile sürat teknesi de sıklıkla kullanılan araçlar arasında yer alırken, kullanılan "deniz araçları" arasında jet ski ve şambrelin de yer alması dikkati çekiyor. 

Yakalanan göçmen sayısı 2 yılda 15 kat arttı 

Savaş, iç karışıklık, doğal afet ve yoksulluk nedeniyle başka ülkelere gitmek için "umuda yolculuk'"a çıkan 8 bin 47 kişi, geçen yıl Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yakalandı. 

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince yakalanan yasa dışı göçmen sayısı, 2012'de 2 bin 531, 2011'deyse 546'ydı. Buna göre 2 yılda yakalanan yasa dışı göçmen sayısı, yaklaşık 15 kat arttı. 

Geçen yıl yakalanan yasa dışı göçmenlerden 3 bin 101'ini, Suriye'deki savaştan kaçanlar oluşturdu. Myanmar'dan bin 962, Afganistan'dan bin 579 kişi de Yunanistan'a geçmeye çalışan yasa dışı göçmenler arasında başı çekti. Buna göre yasa dışı göçmenlerden her 100 kişiden 40'ının Suriye, 25'inin Myanmar, 20'sinin de Afganistan uyruklu olduğu tespit edildi. 

En çok yasa dışı göçmen, Ege Bölgesi'nde 

Sahil Güvenlik Ege Deniz Komutanlığına bağlı ekipler, geçen yıl 8 bin 47 yasa dışı göçmenden 6 bin 937'sini yakaladı. 

Yunanistan'a geçmek isteyenler, en çok Sisam Adası'na bin 755 metre uzaklıktaki Dilek Yarımadası'nın bulunduğu Kuşadası'nda yakalandı. Kuşadası'nda geçen yıl 902 yasa dışı göçmen gözaltına alındı. 

Ayrıca 242 yasa dışı göçmen, Sahil Güvenlik Komutanlığınca Dışişleri Bakanlığına "geri atma olayı (gittiği ülkeden Türkiye karasularına geri gönderilme)" olarak arz edilen olaylar sonucu yakalandı. 

Göçmen kaçakçılığı  ve insan ticareti olaylarının, temmuz ve eylül aylarında salı ve çarşamba günleri 22.00-03.00 saatleri arasında yoğunluk kazandığı tespit edildi. 

Ayrıca Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince müdahale edilen olaylar sonucu, geçen yıl 91 kişi organizatör olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. 

Polis Akademisi Başkanlığı bünyesindeki Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi'nce (UTSAM) 2012 yılında hazırlanan ''Türkiye'de Yasa Dışı Göç ve Göçmen Kaçakçılığı'' raporuna göre, ''umut yolculuğu''na çıkanların yüzde 85'i, sınır geçişi sırasında kaçakçılardan yardım alıyor. 

Kazancının çok fazla olması nedeniyle ''insan kaçakçılığı'' kaçakçılar arasında çok fazla tercih ediliyor. Yasa dışı göçmenlerin, kaçakçılara kişi başı 10 bin dolar ödedikleri tahmin ediliyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.