17 °C

25. Türkiye-AB KİK toplantısı Paris'te başladı

Karma bir yapıya sahip olan komite, Türkiye ve AB kanadından, işçi, işveren ve diğer menfaat gruplarını temsil eden 18'er üyeden oluşuyor

25. Türkiye-AB KİK toplantısı Paris'te başladı

 

PARİS - Türkiye-Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesinin (Türkiye-AB KİK) 25. toplantısı Paris'te başladı.

Paris Ticaret ve Sanayi Odasında iki gün sürecek toplantıda, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren de konuşma yapacak.

Toplantıda, "Sivil Toplum Örgütlerinin Türkiye'nin Katılım Sürecindeki Rolü", "AB ve Türkiye'de KOBİ'lerin Finansmana Erişimi" ve "AB ve Türkiye'de Tüketici ve Sağlık Politikaları" konuları ele alınacak.

Karma bir yapıya sahip olan komite, Türkiye ve AB kanadından, işçi, işveren ve diğer menfaat gruplarını temsil eden 18'er üyeden oluşuyor. Ayrıca biri Türkiye kanadından, diğeri AB kanadından seçilen iki eş başkanı bulunan komite, Brüksel ve Türkiye'de olmak üzere, yılda iki olağan toplantı yapıyor.

Türkiye–AB KİK, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin temelini oluşturan 1963 Ankara Antlaşmasının; taraflar arasındaki işbirliği ve temasların kolaylaştırılmasını, AB ile geliştirilecek diyaloğun Türkiye'deki muhataplarının kurumsallaştırılmasını ve bu çerçevede bir yapılanmaya gidilmesini öngören 27. maddesine istinaden 16 Kasım 1995 tarihinde oluşturulmuştu.

Türkiye-AB KİK'in Türkiye Kanadı Eş Başkanlığı görevini, 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla iki yıl sürecek yeni dönem için TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik devralmıştı. Komitenin AB Kanadı Eş Başkanlığı görevini ise, yine aynı dönem için Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi İşçi Grubu üyesi Sandy Boyle yürütüyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap