9 °C

5 derneğe "paralel yapı" operasyonu

Manisa'da, paralel yapıya finansman desteği sağladıkları iddiasıyla 5 dernek bürosuna eş zamanlı operasyon düzenlendi.

5 derneğe "paralel yapı" operasyonu

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Yunus Emre ve Şehzadeler ilçelerinde, Manisa Sanayici ve İş Adamları Derneği (MASİAD), Aktif Eğitimciler Derneği, Milenyum Memurlar Derneği, Eğitim Gönüllüleri Derneği ve Manisa Çalışanlar Derneğine ait 6 adrese operasyon gerçekleştirdi.

Çevik kuvvet ekipleri, dernek binalarının çevresinde güvenlik önlemi aldı. El konulan evrak ve bilgisayarlar incelemek üzere emniyete götürüldü. 

Operasyonun, Paralel Yapı'ya yönelik soruşturma kapsamında düzenlendiği ve binalarında arama yapılan derneklerin örgüte finansman sağladıkları ileri sürüldü.

"Bağış yapanlar terör örgütüne yardım ediyor"

Manisa  Emniyet Müdürü Tayfur Erdal Ceren, gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonun, Manisa'daki Paralel Yapı'ya yönelik soruşturma kapsamında gerçekleştirildiğini söyledi.

Soruşturma kapsamında arama ve el koyma kararının bulunduğunu, yakalama kararı olmadığını ifade eden Ceren, şunları söyledi:

"Manisa’da bu işin tüm uzantılarını inceleyeceğiz. Bu derneklere bundan sonra bağış yapacak, kurban ve burs paralarını verecek kişilerin, terör örgütüne yardım yaptıklarını anlamaları gerekiyor. O sebepten dolayı bugüne kadar bu derneklere gönül vermiş kişilerin bunları görmeleri ve bundan dönmeleri önemlidir. Bunları görüp de pişman olanların bir an önce, iş işten geçmeden Emniyet Müdürlüğü'ne bilgi vermelerini istiyoruz. Bundan sonra yardım yapan kişiler, yapılan yardımların örgüte yardım ve yataklıktan dolayı işlem yapılacağını bilsinler. Manisa’da bu işi temizlemeye kararlıyız. Bu işin sonuna kadar gideceğiz. Paralel Yapı'nın uzantıları bu işten bir an önce ellerini çeksinler."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.