7 °C

Adına şiir yazdığı topraklarda şehit oldu

Terör operasyonlarında önemli başarılara imza atan Tümgeneral Aydın, adına şiir yazdığı Hanke Dağı'nın bulunduğu bölgede şehit oldu.

Adına şiir yazdığı topraklarda şehit oldu

Şırnak'ın Cizre, Diyarbakır'ın Sur, Mardin'in Nusaybin ilçelerinde bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlarda askerlerinin başında görev alan Tümgeneral Aydoğan Aydın, adına şiir yazdığı Hanke Dağı'nın bulunduğu bölgede şehit oldu. Aydın, son olarak Kato Dağı'nda sevk ve idare ettiği operasyonla terör örgütü PKK'ya ağır darbe vurulmasını sağladı.

Şırnak'ta düşen askeri helikopterde şehit olan askerlerden 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Aydoğan Aydın, 1987'de Kara Harp Okulundan mezun oldu ve askerlik hayatı boyunca kritik görevlerde bulundu.

Sırasıyla İstanbul 6'ncı Piyade Tugay Takım Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığında Tim Komutanlığı, Hakkari Dağ Komando Tugay Komutanlığında Harekat Şube Müdürlüğü, Özel Kuvvetler Komutanlığında Tabur Komutanlığı ve Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunan Aydın, Almanya'da NATO daimi görevinin ardından Gökçeada'da Komando Alay Komutanlığı yaptı. Aydın, Özel Kuvvetler Komutanlığında Tim ve Tabur Komutanlığı görevleri ile Irak'ın kuzeyinde bölücü terör örgütüne yönelik operasyonların çoğunda yer aldı.

Irak'ın kuzeyine 1997 ve 1998'de yürütülen bir operasyonda Aydın'ın emrindeki timle irtibat kesildi. Ümitlerin sona erdiği bir anda kahraman komutan, timiyle teröristlerin oluşturduğu çemberi yararak ve terör örgütü PKK üyelerini etkisiz hale getirerek yurda döndü.

Generalliğe terfi etti

Terörle mücadelenin kahraman komutanı, 2012'de tuğgeneralliğe terfi ederek Kayseri Komando Tugay Komutanı oldu.

Birliği Kayseri'de olmasına rağmen sürekli terörle mücadele bölgesine göreve giden Aydın, birçok operasyonu komuta etti. Bölücü terör örgütünün Şırnak'ın Cizre, Diyarbakır'ın Sur, Mardin'in Nusaybin ilçelerinde açtığı çukurların ardından başlatılan operasyonları yöneten Aydın, söz konusu bölgelerin teröristlerden temizlenmesinde önemli isimlerden biriydi.

Son görevi Kato Dağı'nın teröristlerden temizlenmesiydi

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini, görevde olduğu Hakkari'de öğrenen Aydın, Kayseri'deki birliğini arayarak "Bir tek erin dahi kışla dışına çıkmayacağı" emrini verdi. Son Yüksek Askeri Şura toplantısında tümgeneralliğe terfi ettirilen Aydın'ın görev yeri yakından tanıdığı Şırnak oldu.

23. Jandarma Sınır Tümen Komutanı olarak göreve başlayan Tümgeneral Aydın, son olarak bölücü terör örgütü üyelerinin kullandığı mağara ve sığınakları imha etmek için İncebel Dağları-Kato bölgesinde 19 Nisan'da başlatılan operasyonları sevk ve idare ediyordu.

Bölücü terör örgütüne ağır darbenin vurulduğu Şehit Jandarma Binbaşı Ahmet Karaman-2 Operasyonu'nda teröristlerce kullanılan 30 mağara bulundu, 719 silah, 363 bin 148 muhtelif mühimmat, 5 ton amonyum nitrat ve 75 ton yaşam malzemesi ele geçirildi.

Türkiye'de bir ilk onunla gerçekleşmiştiTürkiye'de bir ilk onunla gerçekleşmişti

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.