22 °C

Afrin tamamen kontrol altında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrin şehir merkezinin 08.30 itibarıyla tamamen kontrol altına alındığını bildirdi.

Afrin tamamen kontrol altında

Çanakkale'de düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrin'in tamamen kontrol altına alındığını söyledi.

Erdoğan, "Afrin şehir merkezinde artık terör örgütünün paçavraları değil, huzurun ve güvenin sembolleri dalgalanıyor. Şu anda orada Türk bayrağı dalgalanıyor, Özgür Suriye Ordusu'nun bayrağı dalgalanıyor." ifadelerini kullandı.

Bölgede yeniden inşa faaliyetlerine başlanacağını belirten Erdoğan, "Teröristlerin izlerini silerken aynı zamanda alt yapısından üst yapısına bölgeyi yaşanabilir hale getirecek tüm adımları atacağız. Halen ülkemizde veya diğer yerlerde yaşayan bölge halkının en kısa sürede yurtlarına, evlerine kavuşmaları için gereken her türlü adımı atacağız." diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada da "Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır. Mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmaları devam etmektedir." denildi.

Afrin kent merkezindeki TSK ve ÖSO unsurları

Direnişle karşılaşılmadı

Bölgedeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, ÖSO savaşçıları, TSİ 05.00 sularında, ilçe merkezini kuşatan cephe hatlarından çıkış yaptı.

Yaklaşık bir saat içinde unsurlar, doğu, batı ve kuzey yönlerinden merkeze girmeye başladı. Bu sırada teröristlerin döşediği birkaç mayın infilak etti.

İlerleyen TSK ve ÖSO unsurları ilk etapta Eşrefiye, Mahmudiye ve Cemiliye mahalleleri ile gümrük ve elektrik dağıtım binalarını ele geçirdi.

Direnişle karşılaşmayan ÖSO ve TSK unsurları, 8.30 sularında ilçe merkezinde kontrolü sağladı. Kontrolün sağlanmasının ardından, güvenlik faaliyetleri başladı. TSK ve ÖSO uzmanları mayın ve el yapımı patlayıcıları (EYP) etkisiz hale getiriyor.

Afrin'de devasa mühimmat deposu bulunduAfrin'de devasa mühimmat deposu bulundu

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap