Airfel, Mitsubishi'nin güneş pillerini satacak

Sanko şirketlerinden Airfel, MHI Fotovoltaik Sistemleri'nin Türkiye distribütörlüğünü üstlendi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

GAZİANTEP - Sanko Holding şirketlerinden Airfel, Mitsubishi Heavy Industries'in (MHI) Fotovoltaik Sistemleri'nin (güneş pili) Türkiye distribütörlüğünü üstlendi.

Airfel'den yapılan yazılı açıklamaya göre, iklimlendirme sektörünün en yenilikçi firmalarından Airfel, enerji verimliliği konusuna yoğunlaşmayı sürdürüyor. Mitsubishi Heavy Industries'in (MHI) Fotovoltaik Sistemleri'nin (güneş pili) Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Airfel, ticari binalar ve müstakil evler için enerjiyi verimli tüketme olanağı sağlıyor. Airfel, Fotovoltaik (güneş pili) sistemleri konusunda tasarım, proje ve uygulama hizmetleri de veriyor.

Yaptığı açıklamada, 'fotovoltaik' teriminin, ışıktan gerilim üretilmesi anlamına geldiğini belirten Airfel Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Önder, bu pillerin, yüzeylerine gelen güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren yarı iletken maddeler olduğunu ifade etti. Hasan Önder, şunları kaydetti:

"Özellikle geniş ölçekli ticari binalar ve müstakil evler için güneşten elektrik üretimi gerçekleştiren bu sistemler, çevreci uygulamalar arasında yer alıyor. Sistem yılda ortalama 11 bin kilogram karbondioksit salınımını ortadan kaldırıyor. Yaptığımız projelendirme çalışmaları sonucunda bu sistemi Mart ayı sonunda şirketin terasına da kurduk. Günlük olarak tükettiğimiz elektriğin yüzde 10'unu bu yolla karşılıyoruz. Türkiye ve İstanbul şartlarında kapasite olarak ciddi bir öneme sahip bu yatırım, Uluslararası Enerji Ajansı 2009 Türkiye raporunda örnek projelerden bir tanesi olarak yer alıyor."

Hasan Önder, çevre dostu sistem ile yılda ortalama 17 bin kwh enerji üretmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Etiketler