3 °C

AK Partili Tunç, TTK'nın özelleştirileceği iddiasını yalanladı

AK Parti Bartın Milletvekili Tunç, TTK'nın özelleştirileceği iddiasını yalanladı. Tunç, özelleştirme için yeni kanun gerekmediğini, ancak hükümetin bu yönde bir politikasının bulunmadığını söyledi.

AK Partili Tunç, TTK'nın özelleştirileceği iddiasını yalanladı

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun (TTK) özelleştirileceği iddialarını yalanladı.

Tunç, yaptığı yazılı açıklamada, Meclis'te görüşülen tasarıyla "Türkiye Taşkömürü Kurumu ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsatlarının işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir" şeklinde değiştirilmesinin öngörüldüğünü hatırlattı.

Bazı muhalefet vekilleri ve bazı sendikalar tarafından dile getirilen "Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun özelleştirileceği" yönündeki iddiaların haksız olduğunu söyleyen Tunç, Meclis gündemindeki tasarının TTK'nın özelleştirilmesiyle ilgili bir madde içermediğini, özelleştirme için yeni bir kanuna da ihtiyacın bulunmadığını belirtti.

"Özelleştirme için kanun gerekmiyor"

1994'te çıkarılan Özelleştirme Kanunu gereğince hükümetin istediği takdirde TTK'yı özelleştirebileceğini ancak böyle bir politikanın olmadığını vurgulayan Tunç, şunları kaydetti: "TTK'nın kamunun elinde bulunan işletmeleri devam edecek. Konu, sadece özel sektöre ihale edilen ruhsatların bölünebilmesine imkan vermesine ilişkindir"

"Verimli bir üretim yapılamamaktadır"

Zonguldak ve Bartın'da, sahaların bölünmemesinden ve mevzuattan kaynaklanan nedenlerden dolayı havzada kısıtlı bir üretim yapıldığını ifade eden Tunç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Türkiye'nin genelinde, özel ya da kamu, kömür işletme alanlarında, işletme ruhsatının, işletme yapılandan çok daha büyük bir alanı kapsamasından dolayı, verimli bir üretim yapılamamaktadır. Kanun değişikliğinden sonra ise tek ruhsat halindeki büyük bir alanda, ruhsatların bölünerek farklı üreticilerin devreye girmesi ile üretim yapılamayan alanlar da üretime açılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın da dile getirdiği gibi, TTK kesinlikle özelleştirilmeyecektir"

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.