5 °C

Ankara'nın suyunda sıkıntı yok

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, Ankara'nın merkez suyunda en ufak bir sıkıntının kesinlikle olmadığını açıkladı

Ankara'nın suyunda sıkıntı yok

ANKARA  - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ankara'nın merkez suyunda en ufak bir sıkıntının kesinlikle olmadığını" belirtti. 

Başkentin içme suyu hakkındaki iddialara ilişkin, makamında düzenlediği basın toplantısında, Gökçek, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığının raporunun, Ankara'nın mücavir alan sınırlarına yeni dahil edilen ilçelerdeki mahallelerinde bulunan bazı depolarda yeterli klorlama yapılmaması nedeniyle bir takım mikro organizmaların oluştuğunu bildiren bir yazı olduğunu söyledi.

Bu yazının, sadece Ankara'yı konu alan yazı olmadığını ifade eden Gökçek, şunları kaydetti:

"Aynı yazı Eskişehir, Tekirdağ ve Antalya valiliklerine yazılmış. Yazıların baştan aşağı hepsi aynı, standart bir yazı. Özellikle  Ankara için kaleme alınmış bir yazı değil. Buradaki ilçeleri dile getiren bir yazı. 'Ankara'nın suyu kirli' diye, başta Sayın Aylin Nazlıaka olmak üzere. 'Sayın' niçin diyorum? Onu da söyleyeyim. Ben sayın demezsem televizyona çıkmayacakmış. Ondan rahatsız oluyormuş, onun için şimdi hep sayın diyeceğim ki bir televizyona gelsin, televizyonda yakalayım diye çok istiyorum. Sayın Nazlıaka ortalığı birbirine verdi. Ben de ikazda bulundum twitterdan, genel anlamda bulundum şahıs olarak değil. Kimse sazanlık yapıp bu yazının üzerine atlamasın. Bu yazının hiçbir anlamı yok. Niye? Çünkü bu Ankara'nın merkezini ilgilendirmiyor. Yani bizim İvediksu tesislerinden çıkışımızla en ufak bir ilgisi yok. Ankara'nın merkezindeki suyun değerlerinde hiç bir sıkıntı yok.''

Gökçek, Ankara'ya gönderilen yazının metniyle, diğer valiliklere gönderilen metinlerin aynı olduğuna işaret ederek, ''Sadece ilgili ilin ilçeleri yazılmış, kopyala yapıştır yapmışlar, başka bir şey yok'' dedi.

Eskişehir Valiliğine yazılan yazıda ''gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağı ve suda tespit edilen uygunsuzluk durumlarının kamuoyuyla paylaşılacağı'' yönünde ifadelerin çıkarıldığını belirten Gökçek, Türkiye Halk Sağlığı Başkanı'ndan bunun nedenini açıklamasını istediklerini söyledi.

Yeni katılan mahallelerdeki 949 depo denetleniyor

Gökçek, büyükşehir mücavir alan sınırlarına dahil yeni katılan ilçelerde 949 depo bulunduğuna dikkati çekerek, bunların İvedik'teki ASKİ ana şebekeden beslenen yerler olmadığını anlattı.

Gökçek, bu depoların hepsini devamlı olarak denetlediklerini vurguladı.

Bu depoların muhtarların kontrolünde olduğunu ifade eden Gökçek, ''Zaman zaman bu muhtarların elektrik gitmesin diyen düğmeyi çevirip, klorsuz verdiklerine de şahit oluyoruz, ikaz da ediyoruz onları. Ama bunların hepsi bizim takibimizde. Biz bunlara yeni yer açmak zorundayız. Mesela kuyuları düzgün değilse, yeni kuyu açmak zorundayız. Ne kadar zamanda?  3 yıl içinde. Çünkü buralar bize yeni geçti. Dolayısıyla Ankara'nın merkez suyunda en ufak bir sıkıntı kesinlikle ve kesinlikle yok'' diye konuştu.

"Analiz sonuçları, ASKİ'nin internet sitesinde"

ASKİ'nin internet sitesinde, ASKİ'nin kendi laboratuvarlarında yapılmış, Ankara'nın bölge bazında tam detaylı, en güncel su analiz sonuçlarının görülebileceğini bildiren Gökçek, sitede ayrıca Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun da günlük ve eski tarihli analiz sonuçlarının yer aldığını söyledi. Bunlara bakıldığında analiz sonuçlarının hiçbirinde sıkıntı olmadığının görüleceğini savunan Gökçek, ''Bu gerçekler ortadayken, Ankara'nın suyunun kirli olduğunu söylemekte ya kasıt var ya da sazanlık var. Nazlı hanıma sorun kasıtlı mı yapıyorsun, yoksa sazanlık mı yapıyorsun, bir sorun bakalım ne diyecek? Bu kadar açık veriler ortadayken, Ankara suyunun kirliliği iddia edilebilir mi?'' ifadelerini kullandı.

Gökçek, Nazlıaka'nın, "Ankara'nın suyunda arsenik olduğu" iddialarına ilişkin olarak, ''Ben de diyorum ki Ankara'da, DSÖ'nün ortaya koymuş olduğu maksimum rakamı geçen bir arsenik söz konusuysa, İvedik Arıtma Tesisi'nde ben belediye başkanı olarak yarın istifa edeyim. Yoksa sayın Aylin Nazlıaka milletvekilliğini  bırakır mı, bakalım bunu söylüyor mu?'' dedi.

''Ali Çetin ve  Aylin Nazlıaka hakkında dava açacağız''

Gökçek, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın, bugün Tüvik-Der Genel Başkan Ali Çetin ile Adliye önünde yaptıkları açıklamada, "Belediyenin Ankara'ya Kızılırmak'ın zehirli suyunu akıttığına'' dair iddialarda bulunduklarını ve suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

Bu konuda daha önce yine aynı iddialarda bulunan Ali Çetin hakkında ''iftira attığı" gerekçesiyle dava açtıklarını anımsatan Gökçek, mahkemenin de Çetin hakkında 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdığını, cezasının ise ertelenmesine karar verdiğini kaydetti. Gökçek, aynı iddialarda yeniden bulunan Çetin hakkında ve Nazlıaka aleyhinde bayram sonrasında Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak tekrar suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi. 

İçme suyunun koktuğu iddiaları

Şebeke suyunda koku olduğuna dönük iddialara ilişkin de Gökçek, suyun içinde bulunan sülfatın sökücü özelliği olduğunu, apartmanın borularının metal, demir ya galvanizli olması durumunda sülfatın borulardaki mikroorganizmaları çözdüğünü ve suyun ilk akışında sarı aktığını ve "sası" bir tat olduğunu söyledi. 

Gökçek, bunun giderilmesi için apartmanın eski borularının değiştirilmesi ve su depoları konusunda hassas olunması gerektiğini kaydetti. 

Bir gazetede, kendisinin Aralık ayında 6 daire aldığının öne sürüldüğünü dile getiren Gökçek, ''Şerefli insanlar söylediklerini ispat ederler, ispat etmezlerse kendilerine hangi sıfat yakışır. Kendilerine bırakıyorum, bunun da cevabını mahkemeye veriyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.