7 °C

AVM ciroları yüzde 17 arttı

AVM Endeksi, Şubat ayında yüzde 17 artış gösterdi.

AVM ciroları yüzde 17 arttı

İSTANBUL - Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi, Şubat ayında 2010'un Şubat ayına göre yüzde 17 arttı.

AYD'den yapılan açıklamaya göre, 2011 Şubat ayı ciro endeksi 108 puanla 2010 Şubat ayı endeksine göre yüzde 17 artarken, bu yılın Şubat ayı önceki ay ile karşılaştırıldığında endeks 4 puan geriledi.

Geçen yılın Şubat ayına göre 2011 Şubat ayında giyim ve aksesuar ciroları yüzde 19, ayakkabı ve çanta kategorisi ciroları yüzde 23, hipermarket, süpermarket ve şarküteri ciroları yüzde 9, AVM'lerdeki yiyecek-içecek alanlarının ciroları yüzde 23, teknoloji market ve elektrikli eşyalar cirolarında ise yüzde 22'lik artış yaşandı.

AVM içerisindeki diğer mağazaların cirolarında da geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 13'lük bir artış yaşanarak 108 puana ulaşılırken, geçen yılın Şubat ayına göre bu yılın aynı ayında AVM ziyaretlerinde yüzde 4'lük bir artış gerçekleşti. 2011 Ocak ayına göre ise AVM ziyaretçi endeksi yüzde 2'lik düşüşle 99'dan 97 puana geriledi.

AYD Başkanı Hakan Kodal, endeks sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, "2011 Şubat ayı değerleri, 2010 yılına göre hem cirolar hem de ziyaretçiler açısından oldukça olumlu geçmiştir. Mart ayında yeni sezon ürünlerine talebin artması ve İstanbul Shopping Fest özel indirimlerinin de etkileri ile ciroların ve ziyaretçi sayılarının çok daha artacağı inancındayız" yorumunu yaptı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.