15 °C

AYM karar açıklamaya gerek duymadı

Ankara İdare Mahkemesi, Twİtter'a erişimin engellenmesine dair TİB'in idare kararının yürütmesini durdurdu. Anayasa Mahkemesi de İdare Mahkemesi karar aldığı için ayrıca bir karar alınmasına gerek görmedi

AYM karar açıklamaya gerek duymadı

İSTANBUL - Ankara 15. İdare Mahkemesi, Twitter'a erişimin engellenmesine dair TİB'in idare kararının yürütmesini durdurdu. Öte yandan yapılan başvurular üzerine Twitter yasağını Anayasa Mahkemesi de gündemine aldı. Yüksek Mahkeme'nin kararı gün içinde vermesi bekliyordu.

Anayasa Mahkemesi, Twitter yasağına yapılan itiraza ilişkin İdare Mahkemesi karar aldığı için bir karar alınmasına gerek görmedi.

Durdurma kararının ardından BTK toplandı

Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin, Twitter'a erişimin engellemesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararının ardından, Bilgi Teknolojileri Kurumu'nda (BTK) şu an değerlendirme toplantısı yapılıyor.

TİB'in kararı 30 gün içinde uygulaması gerekiyor

Kararın yazımının sürdüğü, yazım işleminin ardından kararın TİB'e iletilmesinin beklendiği öğrenildi. TİB'in kararı 30 gün içinde uygulaması gerekiyor. 

Bölge İdare Mahkemesine itiraz edebilir

Bununla birlikte TİB, bu sürede Ankara 15. İdare Mahkemesi kararına karşı Bölge İdare Mahkemesine itiraz edebilir. Bölge İdare Mahkemesinin alacağı karar kesin nitelik taşıyor. 

Bu arada, kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması için MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural adına dava açan Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Kürşat Ergün, "Ankara 15. İdare Mahkemesi, oy çokluğuyla yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Bir üyenin muhalefet şerhinin yazılması bekleniyor. Tereddüt yok. Bizim açtığımız dava Ankara 2. İdare Mahkemesindeydi. Ancak dosyaların birleştirilmesi için az önce talepte talepte bulunduk. Karar, tüm mahkemeler için bağlayıcı olacak" açıklamasında bulundu. 

"Bundan sonra TİB'in yapacağı işler bellidir"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise konuya dair, "Zannediyorum bir iki saat önce Ankara'da bir idare mahkemesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın twitter'a erişimi yasaklayan kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Biz yargı kararlarına uyarız çünkü anayasa bunu emrediyor. Yargı kararlarını beğenmiyor olabiliriz ama uyarız. Dolayısıyla bu karar gerçekse, gerekçesiyle yazılmışsa, tebliğ de yapılmışsa bundan sonra TİB'in yapacağı işler bellidir" diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.